Parkinson hastalığında beyinde gözlenen yapısal değişiklikler ve bunların motor, algı ve duyusal bulgularla ilişkisi
Structural brain changes in the parkinson's disease and their link to the motor, cognitive and affective symptoms
- Tez No: 487445
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜNYAMİN ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Amaç: Parkinson hastalığı ile ilgili morfolojik çalışmalar motor semptomlar ya da motor olmayan semptomlarla ilişkili olup elde edilen veriler birbirinden farklıdır. Bu çalışmanın amacı Parkinson hastalarında ve sağlıklı bireylerde beyindeki gri madde hacmi, ak madde hacmi, kortikal kalınlık, yüzey alanı miktarındaki total ve bölgesel farklılıkların belirlenmesi ve bu farklılıkların motor, duyusal ve kognitif semptomlar ile olan ilişkisinin saptanmasıdır. Materyal ve Metot: Çalışmaya 52 Parkinson hastası ve 27 sağlıklı birey dahil edildi. Her iki gruptaki bireyler 3.0 T Gyroscan NT MRI cihazında manyetik rezonans görüntüleri alındı. Manyetik rezonans görüntüleri üzerinden serebral hemisferler ve ilgilenilen 12 bölgenin gri madde hacmi, ak madde hacmi, kortikal kalınlık ve yüzey alan miktarı BrainSuite programı ile hesaplandı. Bulgular: Parksinson hastaları ve sağlıklı bireylere ait ortalama toplam beyin hacimleri (±SS) sırasıyla 789.78 cm3 ± 71.75, 793.71 ± 76.89 cm3 idi. Gruplar arasında beyinde gri madde, ak madde ve total hacim, kortikal kalınlık ve yüzey alan miktarında toplam ve bölgesel olarak fark bulunmadı. Buna karşın yaş ile sağ hemisfer (r=-0.450, p=0.001), sol hemisfer (r=-0.497, p=0.001) ve bir takım bölgelerin toplam hacim miktarları arasında istatistiksel olarak negatif bir ilişki vardı. Ayrıca klinik veriler ile çeşitli bölgelerin toplam hacimleri arasında da negatif bir ilişki mevcuttu. Sonuç: Bu sonuçlar yaşlanmanın, erken Parkinson hastalığında beyin ve kortikal bölgelerdeki yapısal değişiklikler ile ilgili belirleyici bir faktör olduğunu göstermektedir. Ayrıca klinik veriler ve kortikal alanlara ait niceliksel veriler arasındaki ilişki, beyin ve kortikal alanlardaki yapısal değişikliklerin Parkinson hastalarının klinik özellikleri ile bağlantılı olduğuna işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: Morphological studies in Parkinson's disease have either focused on motor symptoms, or nonmotor symptoms and they reported different results. The aim of this study was to investigate the mean and regional differences in grey and white matter volume, cortical thickness and surface area of the brain in patients with Parkinson's disease and healthy controls and their link to motor symptoms, affective symptoms and cognitive symptoms. Material and Method: In the present study 52 Parkinson patients and 27 healthy controls participated. Structural magnetic resonance imaging (MRI) was done for both groups with a 3.0 T Gyroscan NT MRI scanner. Cortical thickness, surface area, grey mater and white mater volume of cerebral hemispheres and 12 regions of interest were measured on MR images using Brain Suite software. Results: The mean (±SD) total brain volumes were 789.78 ± 71.75 cm3, 793.71 ± 76.89 cm3 in Parkinson patients and the healthy controls, respectively. The grey and white matter volume, cortical thickness and surface area measures were not significantly different between groups. However there were a statistically significant negative relationship between age and total volume in right hemisphere (r=-0.450, p=0.001), left hemispheres (r=-0.497, p=0.001) and several regions. There were also negative relationship between the clinical data and total volume in several brain regions. Conclusion: Our findings suggested that the aging process is the mostly determining factor of the structural changes in brain and cortical regions in early Parkinson's disease. Additionally, the correlations between the clinical data and the quantitative values of the cortical areas also indicate that the structural changes in brain and cortical areas are related to the clinical features of the patients with Parkinson's disease.