Serebral palsili çocukların özür durumlarının annelerinin genel sağlık durumları üzerine etkileri
The effects of disability of cerebral palsy children on general health of their mothers
  1. Tez No: 487495
  2. Yazar: ZEYNEP SAĞBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KILIÇHAN BAYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Çalışmamız 2-18 yaş aralığındaki serebral palsili (SP) çocukların özür seviyelerinin belirli değerlendirme yöntemleri ile saptanması ve annelerinin fiziksel, psikolojik sağlık durumlarının bazı değişkenlere göre olumlu ya da olumsuz yönde etkilenip etkilenmediklerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya 80 SP'li çocuk ve anneleri dahil edilmiştir. Araştırmada 'Beck Depresyon Ölçeği', 'SF-36 Yaşam Kalitesi Analizi', 'McGill-Mellzack SF Ağrı Soru Formu', 'Oswestry Bel Özür Skalası', 'DASH-Kol, Omuz ve El yaralanması Anketi', 'Sosyodemeografik Bilgi Formu', 'KMFSS-Kaba Motor Fonksiyon Sınıflama Sistemi', KMFÖ-Kaba Motor Fonksiyon Ölçeği', 'PÖDE-Pediatrik Özürlülük Değerlendirme Envanteri', 'WeeFIM-Pediatrik Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçütü', 'Modifiye Ashworth Skalası', 'Süreli Performans Testleri' kullanılmıştır. Modifiye Ashworth Skalası (MAS) değerlendirme sonucunda, SP'li çocuklarda alt ekstremite bulgularının üst ekstremite bulgularına göre daha fazla olduğu tespit edilmişdir. Zamanlı ayağa kalk ve yürü testi için ortalama 15.69±4.37 saniye, zamanlı merdiven çıkıp inme testi için 43.793±16.846 saniye sonuçları elde edilmiştir. KMFSS seviyelerine göre Oswestry, VAS, SF-36, Beck Depresyon ölçeklerinin sıra ortalamaları istatistiksel açıdan anlamlı düzeyde farklılık olmadığı tespit edilmiştir (p>0.05). KMFSS seviyelerine göre DASH ölçeğinin sıra ortalamaları istatistiksel açıdan anlamlı düzeyde farklılık olduğu tespit edilmiştir (p0.05) Bu çalışmadan elde edilen sonuç, annelerin sağlığının SP'li çocuklarının özür durumundan anlamlı oranda etkilenmediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Our study has been carried out to determine (with certain evaluation methods) the severity of disability of children aged between 2-18 years with cerebral palsy and to investigate whether their mothers' physical and psychological health status has been affected positively or negatively according to some variables. 80 children with SP, have been included in the study with their mothers. In the study, 'Beck Depression Scale', 'SF-36 Quality of Life Analysis', 'McGill-Mellzack SF Pain Questionnaire', 'Oswestry Waist Disorder Scale', 'DASH Arm, Shoulder and Hand Injury Survey', 'Sociodemographic Information Form', 'GMFCS-Gross Motor Function Classification System', 'GMFM-Gross Motor Function Measurement', 'PEDI-Pediatric Disability Assessment Inventory', 'WeeFIM-Functional Independence Measure for Pediatric', 'Modified Ashworth Scale' and 'Periodic Performance Tests' have been used. The data collection tools in the study have been made by the researcher by interviewing the mothers face to face and applying the necessary measures on children with SP. As a result of MAS muscle tone evaluation, it has been found that lower extremity findings are more than the upper extremity findings in children with SP. The result of 15.69 ± 4.37 seconds has been obtained for stand up and walk test and 43.793 ± 16.846 seconds has been obtained for go up and down the stairs test. According to GMFCS levels, it has been determined that the mean rank of Oswestry, VAS, SF-36, Beck Depression scales have not statistically significant difference (p>0.05). According to the GMFCS levels, the mean rank of the DASH scale have statistically significant difference (p 0.05) The result obtained in this study shows that the health of the mothers is not significantly affected by the disability of their children with SP.