Uluslararası kalça sonuç aracı (uksa-12) anketinin Türkçe uyarlaması: Geçerlik ve güvenirlik çalışması
Turkish version of international hip outcome tool (ihot-12): Validity and reliability study
- Tez No: 487494
- Danışmanlar: PROF. DR. BANU BAYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
International Hip Outcome Tool (IHOT-12)/Uluslararası Kalça Sonuç Aracı (UKSA-12) kalça eklemi patolojisi olan genç ve aktif hastaların fiziksel fonksiyon ve sağlıkla ilişkili yaşam kalitelerini değerlendirmek için kullanılan hasta tabanlı bir ankettir. Bu çalışmanın amacı Uluslararası Kalça Sonuç Aracı (UKSA-12) anketinin Türkçe'ye uyarlamasını yapmak, kültürel adaptasyonunu sağlamak, geçerlik ve güvenirliğini göstermektir. Çalışmaya sınırlandırılmamış kalça eklemi patolojisi olan 120 hasta dahil edilmiştir. Hastalara sosyodemografik soru formu, UKSA-12, Harris Kalça Skoru (HKS), Western Ontario ve Mc Master Üniversiteleri Osteoartrit İndeksi (WOMAC OA İndeksi) ve Yaşam Kalitesi Anketi (SF-36) uygulanmıştır. Güvenirliğin belirlenmesi için test-tekrar test ve iç tutarlılık analizleri, geçerliğin belirlenmesi için yapı geçerliği ve ölçütlere dayalı geçerlik analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The International Hip Outcome Tool (IHOT-12) is a patient-based questionnaire which used to assess the physical function and health-related quality of life of young and active patients with hip joint pathology. The purpose of this study is to determine the reliability and validity of the Turkish version of the International Hip Outcome Tool (IHOT-12) A total of 120 patients with hip joint pathology were included in the study. The sociodemographic questionary form, International Hip Oucome Tool (IHOT-12), Harris Hip Score (HHS), Western Ontario and Mc Master University Osteoarthritis Index (WOMAC OA Index) and Quality of Life Questionnaire (SF-36) were filled by patients. Test-retest and internal consistency analyzes were used to determine the reliability, construct validity and criterion validity analyzes were performed to determine the validity.