Sıçanlarda diethylnitrosamine ile oluşturulan deneysel böbrek hasarı üzerine curcumin'in etkilerinin stereolojik yöntemlerle araştırılması
Stereological investigation of curcumin effects on renal injury induced by diethylnitrosamine experimentally
  1. Tez No: 487536
  2. Yazar: İSMAİL DENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÇETİN RAĞBETLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Deniz İ, Sıçanlarda Diethylnitrosamine ile Oluşturulan Deneysel Böbrek Hasarı Üzerine Curcumin'in Etkilerinin Stereolojik Yöntemlerle Araştırılması, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Tıbbi Histoloji ve Embiryoloji Anabilim Dalı, Yüksek Lisans Tezi, Van, 2018. Bu çalışma, sıçanlarda Diethylnitrosamine ile oluşturulan deneysel böbrek hasarı üzerine Curcumin'in etkisini araştırmak için yürütülmüştür. Kontrol grubu 7 adet, Diethylnitrosamine (DEN) grubu 7 adet, Curcumin (Cur) 7 adet, DEN+Cur 7 adet sıçan olmak üzere toplam dört grup oluşturuldu. Deneye başlamadan önce tüm deney hayvanlarının ağırlıkları tartılarak kaydedildi. Kontrol grubuna 15 gün boyunca günde 2 ml/kg serum fizyolojik gavaj ile uygulandı. Curcumin grubuna günde kg. başına 200 mg olacak şekilde Curcumin (Acros-organics New Jersey, USA, 1 ml de 40 mg) 15 gün boyunca gavaj ile verildi. DEN (Diethylnitrosamine) (Sigma-Aldrich Chemical Co., St. Louis, MO, USA, 1 ml de 50 mg) grubuna kg. başına 150 mg olacak şekilde 5. gün tek doz IP enjekte edildi. DEN+Cur grubuna ise, DEN (1 ml de 50)'den kilo başına 150 mg 5. gün tek doz IP ve Curcumin (1 ml de 40 mg)'den günde kg. başına 200 mg olacak şekilde 15 gün boyunca gavaj ile verildi. Deney sonunda sıçanların ağırlıkları tartıldı. 15. günün sonunda hayvanlar ketalar anestezisi (50 mg/kg) ile derin anesteziye alındı ve daha sonra perfüzyon işlemi uygulandı. Alınan dokular formaldehite konuldu. Işık mikroskopik doku takip prosedürü uygulandı. Hematoksilen & Eozin ile boyanan kesitler, ışık mikroskobunda incelendi. Stereolojik ölçümde glomerülüs sayıları hesaplandı. Böbrek hacminin hesaplanmasında Cavalieri metodu kullanıldı. İstatistiksel grup karşılaştırmalarında Kruskal Wallis testi kullanıldı. Hesaplamalarda istatistik anlamlılık düzeyi p< 0.05 olarak alındı ve hesaplamalar için SPSS (13) istatistik paket programı kullanıldı. DEN ve DEN+Cur grubları kontrol ve curcumin grubuyla karşılaştırldığında glomerülüs sayılarında anlamlı bir azalma olduğu görüldü (P0.05). Bütün grupların ortalama böbrek hacimlerinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Denız I, Stereological Investigation of Curcumin Effects on Renal Injury Induced By Diethylnitrosamine Experimentally, Van Yuzuncu Yil University Institute of Medical Sciences, Faculty of Medicine, Department of Histology and Embryology, Medical Programme, Master Thesis, Van, 2018. This study was conducted to investigate the effect of Curcumin on experimental kidney damage induced by Diethylnitrosamine in rats. Control group consisted of 7, Diethylnitrosamine group 7, Curcumin 7, DEN + Cur 7 rats. Before starting the experiment, the weights of all experimental animals were weighed and recorded. The control group was administered with 2 ml / kg of saline gavage per day for 15 days. Kg of curcumin per day. Curcumin (Acros-organics, New Jersey, USA, 40 mg / ml) was administered by gavage for 15 days with a dose of 200 mg per dose. DEN (Diethylnitrosamine) (Sigma-Aldrich Chemical Co., St. Louis, Mo., USA, 50 mg at 1 ml) A single dose of IP was injected on the 5th day with 150 mg per dose. For the DEN + Cur group, 150 mg / kg of DEN (50 mg / mL) was given on the 5th day with single dose IP and Curcumin (40 mg / mL). was given with gavage for 15 days as to be 200 mg per well. At the end of the experiment, the weights of the rats were weighed. At the end of the 15th day, the animals were deeply anesthetized with ketamine anesthesia (50 mg / kg) and then perfusion was performed. Acquired tissue was formaldehyde. Light microscopic tissue follow-up procedure was performed. Hematoxylin & eosin-stained sections were examined in light microscope. Glomeruli counts were calculated in stereological measurements. The Cavalieri method was used to calculate renal volume. Kruskal Wallis test was used for statistical group comparisons. The statistical significance level in the calculations was taken as p 0.05). There was no statistically significant difference in mean renal volumes of all groups (p> 0.05).