Sıçanlarda dietilnitrozamin ile oluşturulan deneysel hepatokarsinojenik hasar üzerine timokinonun etkilerinin stereolojik yöntemlerle araştırılması
The investigation effects of thymoquinone on experimental hepatic carcinogenesis BY diethylnitrosamine injection with stereological methods in RATS
  1. Tez No: 447386
  2. Yazar: HAWAR AHMED MHAMED AMIN MHAMED AMIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÇETİN RAĞBETLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Sıçanlarda Dietilnitrozamin ile oluşturulan deneysel hepatokarsinojenik hasar üzerine timokinonun etkilerinin stereolojik yöntemlerle araştırılması. Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Histoloji ve Embriyoloji Bölümü, Yüksek Lisans Tezi, Van-2016. Hepatoselüler karsinom (HCC) dünya çapında beşinci en yaygın kanser türüdür ve kanserle ilişkili ölümlerin en yaygın üçüncü nedenidir. Her ne kadar karaciğer kanseri tedavisinde pek çok mekanizma varsa da bu hastalığın prevalansını düşürmedeki en iyi strateji kimyasal korunma olarak gözükmektedir. Bu araştırma, Timokinonun (TQ) Dietilnitrozamin (DENA) ile sıçanlarda tetiklenen hepatokarsinojeneze karşı koruyucu etkisini incelemek için gerçekleştirilmiştir. 28 adet erkek Wistar albino sıçanlar (250-300g) dört gruba bölünmüştür. İlk gruba (kontrol) bir hafta boyunca IP serum fizyolojik (0.5 ml / kg) verildi (Grup I), TQ grubuna bir hafta boyunca 4mg / kg / günlük içme suyu ile TQ verildi (Grup II), Dietilnitrozamin (DENA) grubuna 5 gün boyunca serum fizyolojik (0.5 ml / kg / IP) verildi ve son iki gün 100 mg / kg / IP DENA enjeksiyonu yapıldı (Grup III). Grup 4teki hayvanlara tek doz DENA 100 mg/kg/IP uygulandıktan önceki 5 gün ve sonraki 2 gün aynı doz TQ verildi (Grup IV). Sıçanlar anestezi edildikten sonra karaciğerleri ışık mikroskobisi incelemesi için alındı. Fotoğraflar ışık mikroskobu kullanılarak çekildi. Karaciğer hacmi ve hepatositler fiziksel disektör kullanılarak her bir grup için hesaplandı. Veriler istatistiki açıdan değerlendirildi. DENA grubunda karaciğer hacminde ve hepatosit sayısında anlamlı düşüş gözlenirken TQ+DENA grubunda DENA grubuna göre anlamlı artış gözlendi. Sonuç olarak DENA'nın karaciğer hasarında neden olabildiği ve TQ ile muamelenin bunu önlediği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
The investigation effects of Thymoquinone on experimental hepatic carcinogenesis by Diethylnitrosamine injection with stereological methods in rats. Yuzuncu Yil University, Institute of Health Science, Department of Histology and Embryology, Master Thesis, Van-2016. Hepatocellular carcinoma (HCC) is the fifth most common type of cancer worldwide and the third most common cause of cancer-related deaths. Even though there are many mechanisms for the treatment of liver cancer, the best strategy for lowering the prevalence of this disease it seems to be chemoprevention. This investigation has been conducted to study the protective effect of Thymoquinone (TQ) against Diethylnitrosamine (DENA) induced hepatocarcinogenesis in rats. Twenty-eight of male Wistar albino rats (250-300g) were divided into four groups. The first group (control) received IP injection of saline (0.5 ml / kg) for one week (Group I), TQ received 4mg / kg / day for one week via drinking water (Group II), Diethylnitrosamine (DENA) group received 5 days of saline (0.5 ml / kg / IP) and the last two days 100 mg / kg / IP DENA injection (Group III). Animals in Group 4 were received the same doses of TQ for 5 consecutive days before and 2 days after a single dose of DENA 100 mg/kg/IP (Group IV). The rats were anesthetized then livers were taken for process was followed for light microscopic research. The photo was taken by using light microscopy. The liver volume and hepatocyte were calculated for each group using physical dissector. The data was evaluated statistically. A significant decrease of the liver volume and hepatocyte number in DENA group while in pretreatment group TQ+DENA were increased comparing to DENA group. In conclusion, DENA can cause liver damage so pretreatment with TQ will prevent it.