Kolorektal kanser kaderciliği ile duyarlılık ve engel algısı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of relationship between colorectal cancer fatalism, sensitivity and barriers perceptions
- Tez No: 487652
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANTÜRK ÇAPIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Kolorektal Kanser Kaderciliği ile Duyarlılık ve Engel Algısı Arasındaki İlişkinin İncelenmesi Amaç: Kolorektal Kanser Kaderciliği Skalasının Türk Dilinde geçerlik ve güvenirliğini saptamak ve geçerli çıkması durumunda kolorektal kanser taramalarına katılımda kadercilik, duyarlılık ve engel algısı arasındaki ilişkiyi ve etkileyen etmenleri incelemektir. Materyal Metot: Birinci aşaması metodolojik ikinci aşaması tanımlayıcı türde yürütülen bu araştırma, Haziran 2016-Aralık 2017 tarihleri arasında Kars'ın Yenişehir ASM bölgesinde gerçekleştirilmiştir. Birinci bölümün örneklemi 200, ikinci bölümün örneklemi 336 kişi olup, çalışmada iki demografik form ve dört ölçek kullanılmıştır. Veriler, SPSS 17 paket programı ile analiz edilmiştir. Verilerin analizinde sayılar, yüzdelikler, ortalama ve standart sapmaların yanı sıra, faktör analizi Cronbach α katsayısı ve madde toplam korelasyon analizleri yapılmıştır. Bulgular: Çalışmanın birinci aşamasında skalanın Türkçe versiyonunun da tek alt boyutlu olduğu, tüm maddelerde 0.30'un üzerinde ve açıklanan varyansı %34.77 olduğu belirlenmiştir. Skala'nın Cronbach αkatsayısı 0.80 olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
Investigation of Relationship Between Colorectal Cancer Fatalism, Sensitivity and Barriers Perceptions Aim: Determine the Turkish validity and reliability of Colorectal Cancer Fatalism Inventory and if it is proved valid, examine the relationship between fatalism, susceptibility and barrier perception regarding participation in colorectal cancer screenings and the associated factors. Material and Method: This study whose first stage was methodological and second stage was descriptive was conducted in Yenişehir FHC region of Kars between June 2016 and December 2017. Sample of the first stage of the study consisted of 200 and the second stage was 336 individuals. It was used two socio demographics form and four scales in the study. The data were analyzed via SPSS 17 packaged software by using numbers, percentages, mean, standard deviations, factor analysis, Cronbach α coefficient and item total correlations. Results: In the first stage of the study, it was determined that the Turkish version of the scale also had one subscale and was above 0.30 in all items and the variance being explained was 34.77% and the Cronbach α was 0.80.