Serebral palsili hastalarda ve onlara bakım verenlerde uykuya ilişkin problemlerin araştırılması
A research on investigating the sleep related problems for patients with cerebral palsy and their caregivers
  1. Tez No: 487670
  2. Yazar: SALİH ERHAN AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE FAHRİYE TOSUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Serebral palsili hastalarda ve onlara bakım verenlerde uykuya ilişkin problemlerin araştırılması. Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Uzmanlık Tezi, AYDIN, 2017. Serebral palsili (SP) olgularda, fonksiyon kayıpları, postür, hareket bozuklukları yanı sıra eşlik eden epilepsi, görme, işitme, beslenme ve uyku problemleri hastanın ve hastaya sürekli bakım veren kişilerin yaşam kalitesini olumsuz etkilemektedir. Bu çalışmada amaç, SP tanılı olguların ve onlara bakım verenlerin uyku problemlerini araştırmaktır. Çalışmaya, SP tanılı 2-15 yaş arasındaki 75 olgu ve onlara bakım veren 75 kişi alındı. SP'li olgulara“Çocuk Uyku Alışkanlıkları Anketi (ÇUAA)”, bakım veren kişilere de Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeks (PUKİ) Anketi uygulandı. Çalışmaya alınan olguların 38'i kızdı (%50,7), %24'ü hemiparezi, %28'i diparezi, %42,7'si tetraparezi ve %5,3'ü diskinetik-spastik tip SP olarak değerlendirildi. Olguların, tümünde uyku problemleri, %70,7'sinde epilepsi, %13,3'ünde beslenme problemi, %5,3'ünde psikiyatrik hastalık, %18,7'sinde görme , %4'ünde işitme, %76'sında ortopedik problemler ve %12'sinde kronik akciğer enfeksiyonu mevcuttu. SP'li olgulara ait ÇUAA skoru ortalaması 62,5±6,5 (47-78) idi. Ebeveynlerin %84'ü düşük uyku kalitesine sahipti ve PUKİ skorları ortancası 7 (1-19) idi. Okul öncesi ve ilkokulda öğrenim gören SP'li olgularda uyku problemleri daha fazla idi (p0,05).
Özet (Çeviri)
A Research on Investigating the Sleep Related Problems for Patients with Cerebral Palsy and Their Caregivers. Adnan Menderes University Medical School, Department of Paediatrics.Specialty Thesis, Aydın, 2017. In patients with cerebral palsy (CP), functional deficits, posture, movement disorders as well as accompanying epilepsy, visual, hearing, nutritional and sleep problems negatively affect the life quality of the patient and their caregivers. The purpose of this study is to investigate the sleep problems of patients with CP and their caregivers. Seventy-five children between 2 and 15 years of age with CP diagnosed and 75 patients taking care of them were included in the study. Children's Sleep Habits Questionnaire (CSHQ) was administered to subjects with CP and the Pittsburgh Sleep Quality Index (PUQI) Questionnaire was administered to caregivers. The population of the research included patients with CP, 38 females (50,7%), 24% had hemiparesis, 28% diparesis, 42,7% tetraparesis, and 5,3% mix type.It was determined that 70,7% of the patients with CP had epilepsy, 13,3% nutritional problems, 5,3% psychiatric disease, 18,7% sight related disorders, 4% hearing disorders, 76% orthopaedic disorders, and 12% chronic lung infection. The CSHQ score for patients with CP varied between 47 to 78, while the mean score was 62,5±6,5. PSQI score of parents varied between1-19 and the mean was 7, while the 84% of the parents were determined to have a low sleep quality.Sleep problems were more prevalent in pre - school and primary school children with CP (p 0,05).