Aydın ilinde yapılan adli otopsilerde doğal nedenlere bağlı ölümlerin değerlendirilmesi
Evaluation of natural caused deaths in autopsies performed in Aydin province
  1. Tez No: 487669
  2. Yazar: TUĞRUL TURAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM EREL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada, Adnan Menderes Üniversitesi Adli Tıp Anabilim Dalı'nca 01.01.2006-31.12.2016 tarihleri arasında ölü muayenesi ve otopsisi yapılan olgular arasından otopsiler sonucu ölüm nedenin doğal nedenlere bağlı olduğu saptanan olguların yaş grupları, cinsiyeti, ölüm nedenleri, ölüm nedenlerinin yaş ve cinsiyete göre dağılımı incelenerek bu konuda yurtdışında ve ülkemizde yapılmış çalışmalara ait literatürle karşılaştırılması amaçlanmıştır. Ölü muayenesi ve otopsisi yapılan toplam 2195 olgu arasından 397 (%18) olgunun ölüm nedenin doğal nedenlere bağlı olduğu saptanmış olup, bu olgular arasından ölüm nedeni otopsi sonucu belirlenmiş olan 349 olgu değerlendirilmiştir. Olguların 278'inin (%79,7) erkek, 71'inin (%20,3) kadın olduğu saptanmıştır. Yaş ortalamasının 48,4 olduğu, 50-59 yaş aralığının 65 olgu ile (%18,6) en sık görülen yaş grubu olduğu, ölümlerin 37 olgu ile (%10,6) en çok ocak ayında ve 101 olgu ile (%28,9) kış mevsiminde gerçekleştiği, ölüm yerinin 113 olgu ile (%32,4) en sık ev olduğu saptanmıştır. Ölüm nedenlerinin sistemlere göre dağılımı incelendiğinde; kardiyovasküler sistem hastalıklarına bağlı ölümler 214 olgu ile (%61,3) ilk sırada yer alırken, bunu 55 olgu ile (%15,8) solunum sistemi hastalıkları ve 51 olgu ile (%14,6) santral sinir sistemi hastalıkları izlerken, kardiyovasküler sistem hastalıkları arasında en sık 160 olgu ile (%74,8) koroner arter hastalığı tespit edilmiştir. Adli otopsilerde saptanan doğal nedenli ölümlerin büyük kısmı kardiyovasküler sistem hastalıklarına, bunların da çoğunluğunu koroner arter hastalığına bağlı meydana gelmektedir. Ani veya beklenmedik ölümlere neden olabilecek hastalıkların ve bunlara neden olabilecek risk faktörlerinin belirlenmesi, risk grubundaki kişilere yapılacak tarama testleri ve toplumun bu konuda bilgilendirilmesi ile birlikte ani ve beklenmedik ölümlerin sayısının azaltılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the distribution of causes of natural death by: Age group, gender, cause of death, age and sex and compares that data with other studies, both domestic and foreign. Post-mortem examination and autopsy cases studied were performed by Adnan Menderes University Department of Forensic Medicine between 01.01.2006 - 31.12.2016. Out of 2195 cases with post-mortem examination and autopsy, 397 (18%) cases were found to be related to natural causes, of those, 349 where cause of death was determined by autopsy. It was found that 278 (79,7%) of the cases were male and 71 (20,3%) were female. The mean age was 48.4, the most frequent age range was 50-59 years with 65 cases (18.6%). Deaths predominantly occurred during the winter season, with 101 cases (%28,9) of which, 37 cases (10.6% 9) were in January. The most prevalent place of death was found to be in the home, with 113 cases (32.4%). Causes of death were systematically analysed; deaths related to cardiovascular system diseases were most common, with 214 cases (61,3%). Respiratory system diseases ranked second with 55 cases (15,8%) and central nervous system diseases third with 51 cases (14,6%). Among the cardiovascular system diseases, coronary artery disease was detected most frequently with 160 cases (74.8%). Most of the deaths due to natural causes in the forensic autopsies are attributable to cardiovascular system diseases, the majority of those are due to coronary artery disease. It is thought that the number of sudden and unexpected deaths can be reduced by detection of cause of sudden or unexpected deaths and identifying any associated risk factors. Screening tests can be performed on those people in at-risk groups and awareness can be raised through public health information and guidance.