Enteroinvazif patojenlere karşı probiyotik mikroorganizmaların hücre kültürü ortamında etkinlikleri
The efficacy of probiotic microorganisms against enteroinvasive pathogenes in cell culture
  1. Tez No: 487674
  2. Yazar: ESRA ÇÖREKLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SARHAN SAKARYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
ENTEROİNVAZİF PATOJENLERE KARŞI PROBİYOTİK MİKROORGANİZMALARIN HÜCRE KÜLTÜRÜ ORTAMINDA ETKİNLİKLERİ Giriş ve Amaç: Probiyotikler“yeterli miktarda alımı sonucu konağın sağlıklı kalmasına yardımcı olan canlı mikroorganizmalar”olarak tanımlanmıĢtır. Bu sebeple uzun yıllardır gerek terapötik gerekse profilaktik olarak çok çeĢitli alanlarda kullanımına yönelik araĢtırmalar sürdürülmektedir. Enteroinvazif patojenlerle oluĢan gastroenteritlerin antibiyotiklerle tedavi edildiği bilinmekte ancak antibiyoterapinin flora üzerinde oluĢturdukları olumsuz etki ve mikroorganizmalarda antibiyotiklere karĢı geliĢen direnç sorunu yeni tedavi arayıĢlarını gündeme getirmiĢtir. Gereç ve Yöntem: Bu projede in vitro ortamda probiyotiklerin patojen bakterilere karĢı inhibitör rollerini araĢtırmak ve probiyotikleri kullanarak patojen bağırsak bakterilerine karĢı tedavi stratejileri geliĢtirmek hedeflendi. ÇalıĢmada, bağırsak epitel hasarına neden olan; Salmonella Typhi ve Shigella dysenteria‟ya karĢı probiyotiklerin etki mekanizmalarını aydınlatmak adına; Lactobacillus acidophilus ve Saccharomyces boulardii ile yapay kalın barsak epitel hücreleri kullanıldı. Bulgular: Probiyotik mikroorganizmaların ve solubl ürünlerinin patojen mikroorganizmalar üzerine etkinliğini anlamak için yapılan çalıĢmanın ilk basamağında Müller Hinton plaklarında patojen mikroorganizmalara karĢı, probiyotiklerin inhibisyon zonu oluĢturmadığı görüldü. ÇalıĢmanın ikinci basamağı olan yara iyileĢmesi hücre proliferasyonu bölümünde; S. Typhi ve S. dysenteria‟nın hücre kültüründe Caco-2 hücresinin yara iyileĢme proliferasyon sürecini bozduğu, L. acidophilus‟un tek baĢınayken bu proliferasyon üzerine etkisi olmadığı fakat S. boulardii‟nin tek baĢınayken kontrol grubuna kıyasla hasarlı hücrenin proliferasyonunu iyileĢme yönünde arttırdığı görülmüĢtür. Enfeksiyon modelinde destrüktif etkisiyle bilinen S. Typhi ve S. dysenteria‟nın patojenitesinin azalıp azalmadığına L. acidophilus ve S. boulardii eĢliğinde bakıldığında ise L. acidophilus‟un S. Typhi ile olan kombinasyonunda kontrole göre yara iyileĢmesini hızlandırdığı, S. dysenteria ile olan kombinasyonunda ise yara iyileĢmesi üzerine etkisi 59 olmadığı görülmüĢtür. S. boulardii ise mevcut kullanılan bakteriyolojik miktarlar ile S. Typhi ve S. dysenteria‟nın eĢit miktarının yarattığı destrüktif etkiyi engelleyememiĢtir. Sonuç: Probiyotiklerin akut enfeksiyöz, invazif bakteriyel diyaredeki etkisi net değildir. Anlamlı istatistikler çıkmasına rağmen klinik öneme sahip olup olmadığını anlamak için daha çok randomize kontrollu çalıĢmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
THE EFFICACY OF PROBIOTIC MICROORGANISMS AGAINST ENTEROINVASIVE PATHOGENES IN CELL CULTURE Introduction and Objective: Probiotics were described as“living microorganisms which help to keep the host healthy when taken in sufficient amount.”For this reason, research has been carried out for its use in a wide variety of fields including both therapeutical and prophylactical fields. Although it is known that gastroenteritis caused by enteroinvasive pathogens is treated with antibiotics, the negative effect of antibiotics produced on the flora and the resistance problem developing against antibiotics in microorganisms brought the search of new treatment into question. Materials and Methods: The present project aimed to investigate the inhibitory roles of probiotics against pathogenic bacteria in in vitro environment and to improve the treatment strategies against pathogenic enteric bacteria using probiotics. In the present study, Lactobacillus acidophilus, Saccharomyces boulardii and artificial colonic epithelial cells were used in order to elucidate the mechanisms of action of probiotics against Salmonella Typhi and Shigella dysenteria which cause intestinal epithelial damage. Results: In the first step of the study to understand the efficacies of probiotic microorganisms and soluble products on pathogenic microorganisms, it was observed that probiotics did not produce an inhibition zone against pathogenic microorganisms in the Müller Hinton plaques. In the wound healing cell proliferation division, which is the second step of the study, it was observed that S. Typhi and S. dysenteria impaired the wound healing cell proliferation process of the Caco-2 cells in the cell culture, that L. acidophilus alone had no effect on this proliferation, however, S. boulardii alone increased the proliferation of damaged cells compared to the control group. In the infection model, it was examined whether the pathogenicity of S. Typhi and S. dysenteria which are known for their destructive effects decreased or not. When examined in the accompany of L. acidophilus and S. boulardii, they were observed to accelerate the wound healing compared to the combination of L. acidophilus with S. Typhi whereas it did not have any effect on wound healing in case of its combination with S. dysenteria. Whereas S. 61 boulardii could not impede the destructive effect created by the equal amount of S. Typhi and S. dysenteria and currently used bacterial amounts of it. Conclusion: The effect of probiotics on acute infectious, invasive bacterial diarrhea is not clear. Despite the significant statistics concluded, there is a need for more randomized controlled trials in order to understand whether they have clinical significance or not.