Yüksek performans sıvı kromatografi kullanılarak tetrasiklin antibiyotiklerinin ve epimerlerinin analizi için metodun geliştirilmesi ve validasyonu
Development and validation of amethod for the analysis of tetracycline antibiotics and their epimers using high performance liquid chromatography
- Tez No: 487719
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ÇUBUK DEMİRALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Tetrasiklinler mikoplazma ve klamidya gibi organizmaların yanı sıra gram pozitif ve gram negatif bakterilere karşı aktif, geniş spektrumlu antibiyotiklerdir. Bu grup, yem katkı maddelerinin yanı sıra insan ve veterinerlik ilaçlarında da yaygın olarak kullanılırlar. Yüksek performans sıvı kromatografi yöntemi (HPLC) antibiyotiklerin izolasyonu ve kantitatif tayinleri için güçlü bir tekniktir. Bu ilaçların ayrılmaları ve kantitatif tayinleri biyofarmasötik ve klinik çalışmaların başarılı gerçekleştirilmeleri için önemlidir. Tetrasiklinlerde 4 halkalı bir karboksilik yapı olan hidronaftasen çekirdeği bulunur. Tetrasiklin analogları bu yapının 5., 6. veya 7. pozisyonlarındaki gruplarda farklılık gösterir. Sunulan tezde, tetrasiklin (TC), oksitetrasiklin (OTC), klortetrasiklin (CTC) ve onların 4- epimerlerinin asit iyonlaşma sabiti (pKa) değerlerinin tayini için HPLC-UV metot geliştirilmiştir. Çalışmada asetonitril-su ikili karışımı hidroorganik çözücü karışımı olarak seçilmiştir. pH değerleri hareketli faz olarak kullanılan hidroorganik karışımda ölçülmüştür. Bu bileşiklerin kromatografik davranışlarında iki faktörün (solvent yüzdesi ve hareketli fazın pH' sı) birleştirilmiş etkisi araştırılmıştır. Çözünen tanımlayıcısı, solvasyon parametre modeli kullanılarak farklı mobil faz pH değerlerinde çalışılan bileşiklerin alıkonmasının tahmini için kullanılmıştır. Kromatografik çalışma Kinetex F5 (2,6 μm, 150x4.6 mm) kolonla gerçekleştirilmiştir. Sudaki pKa değerleri de Solvatokromik parametre ve mol kesri eşitliklerinin ekstrapolasyonuyla belirlenmiştir. Geliştirilen ve valide edilen metot çalışılan bileşiklerin kantitatif analizi için başarılı bir şekilde uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Tetracyclines are broad-spectrum antibiotics active against a wide range of gram-positive and gram-negative bacteria, as well as a range of organisms such as mycoplasma and chlamydia. They are widely used in human and veterinary medicines, as well as feed additives. High performance liquid chromatography method (HPLC) is a powerful tool for isolation and quantification of antibiotics. The separation and quantify of these drugs is critical for the successful conduct of biopharmaceutical and clinical studies. The basic structure of a tetracycline consists of a hydro naphthacene backbone containing four fused rings. In proposed thesis; HPLC-UV method was developed to determination of acid dissociation constant (pKa) values of tetracycline (TC), oxtetracycline (OTC), chlortetracycline (CTC) with their 4-epimers. In this study, acetonitrile-water binary mixture was chosen as hydroorganic solvent mixture. pH values were measured in the hydroorganic mixture, which was used as the mobile phase. The combined effect of the two factors (solvent percentage and pH of the mobile phase) on the chromatographic behavior of these compounds was investigated. Solute descriptor was used for the prediction of retention of studied compounds at different mobile phase pH values using the solvation parameter model. Chromatographic study was performed with Kinetex F5 C4 column (2.6 μm, 150x4.6 mm). Aqueous pKa values were also estimated with extrapolation by means of the Solvatochromic parameter and mole fraction equations. The developed and validated method was successfully used for quantitative analysis of studied compounds.