Başlangıç koşullarının killerin kayma mukavemetine etkisi
Effect of initial conditions on shear strength of clay soils
- Tez No: 487738
- Danışmanlar: PROF. DR. SIDDIKA NİLAY KESKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bu tez çalışmasında beş farklı zemin numunesi olan Burdur kili, İstanbul kili, Aliağa kili, Eşen kili ve Mavi kil farklı sıkıştırma yöntemi ile farklı su muhtevaları, farklı çap, farklı boy/çap oranı ile silindir olarak hazırlanmış ve serbest basınç mukavemetleri belirlemek üzere serbest basınç deneyi ile kırılmışlardır. Yapılan çalışmaların sonuçları incelendiğinde herbir zemin numunesinin serbest basınç mukavemetinin su muhtevasının, numune çapının ve numune boy/çap oranının artması ile azaldığı görülmüştür. Su muhtevasının plastik limitin altında olduğu durumlar için numunelerin göçme davranışlarının gevrek olması beklenirken aynı su muhtevasında büyük çaptaki numunelerin kırılma davranışlarının daha sünek olduğu gözlenmiştir. Aynı su muhtevasında ve çapta hazırlanan zemin numunelerinin boy/çap oranınki azalma ile göçme davranışlarının sünekleştiği ve dayanımlarının arttığı, boy/çap oranının 2,5 ve daha büyük olduğu durumlarda kırılma davranışının ani kırılma şeklinde ve kompleks olduğu belirlenmiştir. Farklı sıkıştırma yöntemi kullanılarak oluşturulan numunlerin serbest basınç dayanımları incelendiğinde plastik limit su muhtevası civarlarında statik ve dinamik sıkıştırma yöntemlerinin aynı dayanımı sağladıkları ancak plastik limitin altında ve üstündeki su muhtevası değerlerinde statik ve dinamik olarak sıkıştırılarak hazırlanan numunelerin serbest basınç mukavemetlerinde farklılıklar oluştuğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis Burdur clay, İstanbul clay, Aliaga clay, Esen clay and Blue clay were prepared by using static and dynamic compaciton method in different initial conditions those are water content, diameter, length to diameter ratio in cylinder shape. Specimens were broken by unconfined compression test in order to determine unconfined conpression strengths and examine the changes of strengths because the changes of initial conditions. According to results its seen that unconfined compression strengths of specimens decrease by increase of water content, diameter and length to diameter ratio of specimens. In same water content the specimen has bigger diameter and bigger length to diameter ratio shows brittle failure pattern compared to others under the plastic limit water content. Moreover the specimens have 2,5 and more length to diameter ratio have more complex failure pattern and dont show stable reflects to changes at initial conditions. While the effect of compaction method on undonfined compression strengths of clay soils its observed that there is no difference at water content is near plastic limit but wet and dry side of plastic limit differences appear between unconfined compression strengths of specimens have prepared by static and dynmica compaction method.