Isparta'da son on yılda yapılan ağaçlandırma çalışmalarının değerlendirilmesi
Evaluation of forestation activities in Isparta region in the last decade
- Tez No: 487737
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN GÜLCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada, Isparta'da son on yılda (2005-2015) yapılan ağaçlandırma çalışmalarının kritiği yapılmış olup, yörede yapılan ağaçlandırma çalışmalarının başarısı değerlendirilmiştir, Ağaçlandırma sahalarının hazırlanması, fidan dikimi, fidan bakımı ve saha koruması le ilgili hususlar değerlendirilmiştir. Son 10 yılda Isparta ilinde toplam 37 adet sahada ağaçlandırma çalışması yapılmıştır. Bunlardan %37.8'i (14 adet) endüstriyel, %29.8'i (11 adet) erozyon kontrolü, %16.2'si (6 adet) rehabilitasyon projesi ve %16.2'si (6 adet ) de gelir getirici tür ağaçlandırmalarıdır. Bu ağaçlandırmalarda Toros Sediri (Cedrus libani A. Rich.), Boz Ardıç (Juniperus excelsa Bieb.), diğer yapraklılar [Servi (Cupressus sempervirens L.), Badem (Amygdalus communis L.), Ahlat (Pyrus elaeagnifolia Pallas), Adi Alıç (Crataegus monogyna Jacq.)], Karaçam (Pinus nigra J.F. Arnold), Akasya (Robinia pseudoacacia L.), Ceviz (Juglans regia L.), Kızılçam (Pinus brutia Ten. var. Brutia) türleri kullanılmıştır. Türler başarı oranları bakımından kıyaslandığında, en yüksek oranın Kızılçam (%85), en düşük oranın ise Boz Ardıç'ta (%73,8) elde edildiği görülmüştür. Elde edilen sonuçlardan hareketle endüstriyel ağaçlandırmalarda sedirle devam edilerek ekonominin isteklerine uygun çap ve boyda orman emvalleri elde edilebilir. Yörede biyolojik çeşitliliği de artırmak için doğal olarak yetişen Boz Ardıç, Sakız Ağacı (Pistasia lentiscus L.), Ceviz, Kestane (Castanea sativa Mill.), Akçaağaç (Acer spp), Katırtırnağı (Spartium junceum L.), Menengiç (Pistacia terebinthus L.), Kasnak Meşesi (Quercus vulcanica Boıss, Et Heldır, Ex), Zakkum (Nerium oleander L.), Böğürtlen (Rubus glandulosus Bellardi), Biberiye (Rosmarinus officinalis L.), Kekik (Thymus serpyllum L.), Sandal ağacı (Santalum albüm Linn.), ve Kuşburnu (Rosa canina L.) gibi türlere ağırlık verilebilir. Yörede yapılan ağaçlandırma çalışmalarında doğal türlerin daha fazla kullanılması ve bu türlerin fidanlıkta tohumdan yetiştirilerek yöredeki ağaçlandırmalarda tercih edilmesi uygun olacaktır. Bu doğal türler arasından ekonomik değeri yüksek olan Ceviz, Kestane, Menengiç (Pistacia terebinthus L.) ve Badem gibi türlere uygun sahalarda ağırlık verilebilir. Ağaçlandırmalarda araziyi aslına dönüştürme ve yöresel bitki türleri ile onarma amaçlanarak“ekolojik restorasyon”ilke ve hedefleri rehber alınabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, forestation studies conducdet in the last decade (2005 - 2015) were examined and achievemont of this forestration studies were evaluated in that regian. Circumstances abaut preparetion of forestation areas, dibbling, maintenance of sappling and area protection were conducted in 37 areas in Isparta %37.8 of these forestration are industrial, % 29.8 of them are for erosion control and % 16.2 of them are for rehabilitotion. Taurus Cedar (Cedrus libani A. Rich.), Grecion Juniper (Juniperus excelsa Bieb.), Other leafy tree Almond (Amygdalus communis L), Wild Pear (Pyrus elaeagnifolia Pallas), English Hawthorn Crataegus monogyna Jacq.), Larch Tree (Pinus nigra J.F. Arnold), Locust Tree (Robinia pseudoacacia L.), Walnut Tree (Juglans regia L.), Calabrion Pine (Pinus brutia Ten. var. brutia), were used in these forestration studies. When species are compared according to succes rate, it is seen that the highest success rate belongs to Calabrion Pine and the lowest success rate belongs to Grecian Juniper. According to the obtained rosults, forest assets with diameter and length according to economic demonds can be gothared by continuig with cedar in industrial forestrations. Species like Grecian Juniper, Gumusood (Pistasia lentiscus L.), Walnut Tree, Chestnut (Castanea sativa Mill.), Mople Treeğaç (Acer spp), Xmoodwaxen (Spartium junceum L.), Turpenine Tree (Pistacia terebinthus L.),, Kasnak Oak (Quercus vulcanica Boiss Et Heldır, Ex), Oleander (Nerium oleander L.), Bramble (Rubus glandulosus Bellardi), Rosemary (Rosmarinus officinalis L.), Thyme (Thymus serpyllum L.), Sandalwax Tree (Santalum album Limm.), and Rosehip (Rosa canina L.) can be used to increase biobgical diversity in the crea. I will be convenient using of indigenous species them fromseed in plantition at forestration studies canducted in that area. Economically voluable species from these indigenous species like Walnut, Chestnut, Turpentine Tree, Almond can be used more in the crea Princıples, convering the field to its orginal and“ecologic restoraton”by ciming restoration with traditional plant species can be gund in forestation studies.