Gemlik Askeri Veteriner Okulu ve Eğitim Merkez Komutanlığı'nda yetiştirilen Türk çoban köpeği ve Alman çoban köpeğinin başlıca morfolojik özellikleri ile bu genotiplerin karşılaştırmalı eğitim performansları
The Morphologic characteristics of Turkish shephard dog and German shephard dog bred at military veterinary school in Gemlik and Training performances of these genotypes
- Tez No: 48774
- Danışmanlar: PROF.DR. NEVZAT ULUDAĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Bu çalışmada Türk Çoban Köpeği (TÇK) ve Alman Çoban Köpeği (AÇK) ırk gruplarının eş çevre koşullarında yapısal ve fizyolojik özellikleri ile eğitime uyumululukları incelenmiştir. Her iki grubunda tüm aylara dağılan östrus en düşük aralık ayında TÇK'de % 1.94 ve AÇK'de % 2.64 en yoğun ise TÇK'de % 21.93 ile nisanda, AÇK'de % 14.03'le temmuzda gözlenmiştir. Gebelik ve doğum oranlan gruplarda sırasıyla; % 96.29 ve % 95.98 bulunmuştur. Doğum ağırlık ortalamaları TÇK erkekte 550.56, dişide 521.78 g, AÇK'de sırasıyla 441.20, 428.84 g hesaplanırken ırk ve cinsiyet ortalamaları arası fark önemli bulunmuştur (pO.01). Büyüme yaşlarına göre beden ağırlık ortalamaları 2, 3, 6, 12 ve 18 aylık yaşlarda erkek ve dişilerde sırasıyla; TÇK AÇK kg hesaplanmışıtır. Irk ve cinsiyet ortalamaları arası farklar önemli bulunmuştur (P< 0.01). Gruplarda 2-8 yaş ergin çağ beden özellikleri sırasıyla; Beden ağırlığı (kg) Erkek Dişi TÇK : 37.80 - 56.35 34.29 - 39.70 AÇK: 30.80-33.56 24.18-30.98Cidogo yüksekliği (cm) TÇK: 67.20-69.80 57.10-63.94 AÇK 54.76-57.20 52.60-57.11 Beden uzunluğu (cm) TÇK 71.50-78.80 62.23-74.86 AÇK: 61.90-62.51 61.68-64.08 Cidago yüksekliğinin beden uzunluğuna oranı TÇK: 8.6:10-9.4:10 8.1:10-9.0:10 AÇK: 8.8.10-9.2:10 8.4:10-8.9:10 Göğüs çevresi (cm) TÇK: 82.18-85.83 73.97-80.19 AÇK: 75.97-73.30 66.33-70.38 Göğüs genişliği (cm) TÇK: 17.50-24.18 18.59-23.42 AÇK: 16.10-17.09 16.48-17.62 Sağ ön incik çevresi (cm) TÇK: 13.53-14.80 12.12-14.34 AÇK : 12.46 - 13.20 1 1.53 - 12.30 hesaplanmıştır. Irk ve cinsiyetler arası farklar önemli bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Morphologic Characteristics of Turkish Shepherd Dog and German Shepherd Dog bred at Military Veterinary School in Gemlik and Training Performances of these genotypes In this study, physical and physilogical characteristics of Turkish Shepherd Dog (TSD) and German Shepherd Dog (GSD) breeds have been observed at similar environmental conditions as well as their adaptability to training. Oestruses of both breeds were distributed over all the months and the lowest interval was 1.94 % for TSD and 2.64 % for GSD; the densest interval was 21.93 % in April for TSD and 14.03 % in July for GSD. Pregnancy and birth rates of the groups were respectively 96.29 % and 95.98 %. Average birth weight of male TSD was 550.56 g. while that of female TSD was 521.78 g of male GSD was 441.20 g while of female GSD was 428.84 g. However, there were significant differences between two breeds and sexes averages (P< 0.01).