Investigation of radiation shielding properties for some ceramic materials
Bazı seramik malzemelerin radyasyon soğurma özelliklerinin araştırılması
- Tez No: 487823
- Danışmanlar: Prof. Dr. İSKENDER AKKURT, Assist. Prof. Dr. NERMİN DEMİRKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Tıp, endüstri, tarım ve gıda sterilizasyonu gibi çeşitli alanlarda yaygın olarak kullanılan radyasyon, insanoğlu için önemliyken aynı zamanda insan hücresine zarar verdiği için tehlikeli olmakta ve bu nedenle insanların radyasyondan korunması önemli olmaktadır. İnsan vücudunu radyasyondan korumanın çeşitli yolları vardır; bu yollardan birisi zırhlamadır. Bu çalışmada, zırh malzemesi olarak bazı seramik malzemeler kullanılmış ve 137Cs ve 60Co gibi gama kaynak larına karşı test edilmiş ve gama ışını zayıflatma katsayıları NaI (Tl) spektrometre dedektörü kullanılarak ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
As the radiation is important for human being, it has been used widely in a variety of different field such as medical, industrial, agricultural and food sterilization, also it is important to be protected as it is dangerous to humans and it is harmful human cell. There are several ways to protect human body from radiation; one of these ways is shielding. In this study, some ceramic materials have been used as a shielding material and tested against gamma ray sources 137Cs and 60Co, and the gamma ray attenuation coefficients were measured by using NaI (Tl) spectrometer detector.