Bitkisel yağ içeren diyetlerle beslenen gökkuşağı alabalığının (Oncorhynchus mykiss) yağ asidi metabolizması
Fatty acid metabolism of rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) fed diets containing vegetable oil
  1. Tez No: 487848
  2. Yazar: İREM KÖSE REİS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YILDIZ, PROF. DR. DURAN ÜSTEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yetiştiricilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırmada, balık yağı yerine susam yağı (SY), keten tohumu yağı (KTY) ve zeytin yağının (ZY) ayrı ayrı kullanıldığı diyetlerle beslenen jüvenil gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss)'nın büyüme performansı, vücut kompozisyonu ve yağ asidi kompozisyonu ile birlikte yağ asidi metabolizması ölçülmüştür. Toplam 60 gün süren yemleme deneylerinde başlangıç ağırlıkları ortalama 42 g olan balıklar kullanılmıştır. Balıkların büyüme performansı değerleri yapılan ölçümler sonucunda canlı ağırlık artışı, spesifik büyüme oranı, yemden yararlanma oranı, kondüsyon faktörü, vücut kompozisyonu, hepatosomatik ve viserosomatik indeks değerleri hesaplanmıştır. Araştırmada kullanılan yem ve balık örneklerindeki besin maddeleri miktarı, yağ asidi kompozisyonu ile balıklardan alınan karaciğer örneklerindeki yağ asidi kompozisyonu saptanmıştır. Deney sonunda balıklardaki en düşük ağırlık artışı (61,17 g) SY grubunda gerçekleşmiş (P0,05). Balıkların spesifik büyüme hızları, yemden yararlanma oranları ve kondüsyon faktörü değerlerinde deney grupları arasında istatistiksel olarak önemli bir fark bulunmamıştır (P>0,05). Diyetlerde bitkisel yağ kullanımına bağlı olarak n-6 PUFA oranları artmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of dietary linseed oil (LO), sesame oil (SO) and olive oil (OO) on growth performance, body composition, tissue fatty acid and fatty acid metabolism of juvenile rainbow trout, Oncorhynchus mykiss. Fish with an initial average weight of 7,42 g were used for feeding trials during a period of 60 days. Growth performance of fish were calculated as individual growth performance, specific growth rate, feed conversion ratio, condition factor, body composition, hepatosomatic and viscerosomatic index values. Proximate composition and fatty acid composition of experimental feeds or fish and liver fatty acid composition of fish were determined. At the end of the feeding trials, mean individual weight gain of the fish was found the lowest value (61,17 g) in SO group (P0,05). Specific growth rate, feed conversion ratio and condition factor were not influenced by dietary treatments. Depending on the use of vegetable oil in diets increased the rates of n-6 PUFA increased.