Sıçan hemorajik şok modelinde sıvı tedavilerinin böbrek üzerine etkileri
The effects of fluid therapies on kidney in rat hemorrhagic shock model
- Tez No: 487871
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR AKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Fizyoloji, Zooloji, Biology, Physiology, Zoology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Çalışmamızda hemorajik şokta vital parametrelerin iyileştirilmesi için kullanılan kolloid ve kristalloidlerin kardiyovasküler sistem ve böbrek üzerine etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla arteriyel basıncı 40 mmHg'ya düşürülerek oluşturulan sıçan hemorajik şok modelinde, hedef 80 mmHg olacak şekilde kristalloid (%0,9 NaCl) ve kolloid (%6 Hidroksi etil nişasta) uygulanmıştır. Deney boyunca hemodinamik ölçümler yapılmıştır ve deney sonunda alınan örneklerde rutin biyokimya (laktat, kreatinin, üre), oksidatif stres (malondialdehit, hidroksil, tiyol, iskemi modifiye albumin), inflamasyon (tumor nekrosis faktör alfa), glikokaliks hasarı (sindekan, sialik asit) ve hemolitik süreç (serbest hemoglobin, katalitik demir) değerlendirilmiştir. Kolloidler hemodinamik iyileşmeyi daha fazla sağlamaktadır. Sıvılar laktat düzeyini normale getirmesine rağmen, böbrek fonksiyon parametrelerini düzeltememiştir. Kristalloidler hemolitik stresi artırmıştır. Kolloid ve kristalloidler hemotokrit düzeylerini aynı düzeyde düşürmüştür. Sıvılar böbrek dokusunda oksidatif hasarı ve inflamasyonu azaltmaktadır. Buna rağmen kolloid uygulaması kanda oksidatif stresi artırmıştır ve glikokaliks unsurlarını plazmada azaltmamıştır. Sonuç olarak hemorajik şokta kolloid kullanımı hemodinamik hedeflere ulaşmak için kristalloidlere göre tercih edilebilir. Ayrıca sıvı uygulamalarının böbrekteki hasar sürecini baskılamasına rağmen diğer organlardaki hasar devam ediyor olabilir. Böylece tüm organlara etki edebilecek yeni nesil sıvılara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
In our study, we investigated the effects of colloid and crystalloid used for the improvement of vital parameters during hemorrhagic shock on the cardiovascular system and kidney. Crystalloid (0.9% NaCl) and colloid (6% Hydroxy ethyl starch) witha target of 80mmHg were administered in a rat model of hemorrhagic shock with a reduction of the arterial pressure to 40mmHg. Hemodynamic measurements were performed throughout the experimentation. Routine biochemistry (lactate, creatinine, urea), oxidative stress (malondialdehyde, hydroxyl, thiol, ischemia modified albumin), inflammation (tumor necrosis factor alpha), glycocalyx (syndecan, sialic acid) and hemolysis (free hemoglobin, catalytic iron) were evaluated. Colloid provided more hemodynamic improvement than crystalloid. Although both fluids normalized the lactate level, they did not correct the renal function parameters, reduced oxidative damage-inflammation in kidney tissue andhematocrit glycocalyx injury. Colloid increased oxidative stress and crystalloid increased hemolytic stress. As a result, in hemorrhagic shock, colloid use may be preferred compared to crystalloids to achieve hemodynamic targets. Furthermore, although fluid administrations suppress the injury process inkidney, damage to other organs may still persist. Thus there is a need for a new generation of fluids that can affect all organs.