Hatay ilinde yakacak olarak kullanılan pirinanın kalite özelliklerinin belirlenmesi
Determination of quality characteristics of olive pomace used as a fuel in Hatay province
- Tez No: 487904
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENGİZ KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Çalışmada; Hatay ilinde yakacak olarak satışa sunulan pirinanın kalite özellikleri ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın yayınladığı katı yakıtların kontrolü tebliğinde Ek-1 Katı Yakıt Özellikleri tanımlarında Tablo-6 Pirina Briketi Özelliklerine uygun olup olmadığı kontrol edilmiştir. Bu amaçlarla materyal olarak çeşitli işletmelerden alınan pirinanın özgül kütle, nem içeriği, yağ miktarı, su alma direnci, deformasyon kuvveti direnci, ısıl değer ve kül içeriği belirlenmiştir. Uygulanan yöntemler sonucuna göre işleme lisansına sahip imalatçılar tarafından üretilen briketlerin tebliğde belirtilen sınır değerlere göre üretildiği tespit edilmiştir. Fakat üretim lisansı olmayan üreticiler tarafından üretilen prina briketlerinin yağ içeriği ve ısıl değer özellikleri bakımından tebliğe uymadığı belirlenmiştir. Tebliğde bulunan Na içeriği ve nem içeriği kriterlerine tüm örnekler uymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study; it was checked the quality characteristics of the olive pomace which offered for sale as a fuel in the province of Hatay and whether it is appropriate with the communique of solid fuels control published by the Ministry of Environment and Urbanization in accordance with Table-6 Olive Pomace Briquette Specifications in Annex-1 Solid Fuel Specification Definitions. For these purposes the specific mass, moisture content, amount of oil, water absorption resistance, deformation force resistance, thermal value and ash content of the olive pomace taken from various manufactures were determined. According to conclusion of the methods applied, it has been determined that briquettes produced by the manufacture having processing license are produced in accordance with the communique. But the olive oil pomace briquettes produced by the manufactures without processing license has been determined that does not comply with the communique in terms of oil content and heating value. All examples comply with the communique in terms of the Na content and moisture content.