Bakır esaslı emprenye maddelerinin hızlandırılmış-yaşlandırma işleminde verniklerin performanslarına etkilerinin belirlenmesi
Determination of the effects of copper based chemicals on the performance of varnishes in accelerated-aging
- Tez No: 487960
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜN BAYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada; sarıçam (Pinus sylvestris L.) odunu, bakır esaslı emprenye maddelerinden Celcure AC-500, Wolmanit CX-8 ve Adolit KD-5'in %3'lük sulu çözeltisiyle muamele edilmiştir. Arkasından poliüretan vernik (PV), su bazlı vernik (SBV), selülozik vernik (SV) ile vernikleme işlemi gerçekleştirilmiştir. Daha sonra örnekler 250-500-750-1000 saatlik hızlandırılmış yaşlandırma işlemine tabi tutularak, her periyod sonunda deney örneklerinin renk, parlaklık, yüzey sertliği ve yüzey pürüzlülük değerleri ölçülerek performans değerleri irdelenmiştir. Çalışma sonuçlarına göre; genel olarak her üç vernik türünde de vernikleme işlemi öncesi ön emprenye işlemi deney örneklerinin renk, yüzey sertliği ve parlaklık değerlerinde olumlu yönde iyileşmeler sağladığı tespit edilmiştir. Hızlandırılmış-yaşlandırma işlemi sonucu, sadece verniklenen ve vernikleme işlemi öncesi ön emprenye işlemine tabi tutulan deney örneklerinin pürüzlülük değerleri açısından ise belirgin bir farklılık gözlemlenmemiştir. Çalışmada kullanılan emprenye maddeleri arasında, deney örneklerinin renk, parlaklık, yüzey sertlik ve yüzey pürüzlülük değerlerine etkisi bakımından aralarında belirgin bir farklılık olmadığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak, nispeten diğer emprenye maddelerine kıyasla çevre ve insan sağlığına zehirlilik etkisi bakımından daha az zararlı olan bakır içerikli emprenye maddelerinin vernikleme işlemi öncesi kullanılarak verniklerin çeşitli performans özelliklerinin iyileştirilmesi yoluyla kullanım ömürlerinin uzatılabilmesinin mümkün olabileceği sonucuna varılmıştır. Bunun yanında, çalışma kapsamında denenen su bazlı verniklerin, fiziksel performans özelliklerinin olumlu sonuçlar vermesi çevre dostu su bazlı verniklerin sektörde kullanımının sağlanabilmesi açısından umut verici olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study; Scots pine (Pinus sylvestris L.) wood was treated with a 3% aqueous solution of Celcure AC-500, Wolmanit CX-8, and Adolite KD-5 from copper-based chemicals. After, Scots pine wood specimens varnieshed with polyurethane varnish, water based varnish, cellulosic varnish. Afterwards, the samples were subjected to accelerated aging for 250-500-750-1000 hours and the color, gloss, surface hardness hardness, and surface roughness values of the wood specimens were measured at each period and their performance values were examined. According to the results of the study, it was determined that pre-impregnation before varnishing of all three varnish types generally improved the color, surface hardness and, gloss values of the wood specimens positively. As a result of accelerated aging, no difference was observed in terms of the surface roughness values of the wood specimens subjected to pre-impregnation before varnishing and varnishing only. Among the impregnated wood specimens used in the study, it was determined that there was no difference in the effect of the test samples on the color, gloss, surface hardness and surface roughnessroughness values. As a result, copper-based chemicals which are less harmful to the environment and human health toxicity than comparatively other chemicals have been able to prolong their useful life by improving the various performance properties of the varnishes prior to varnishing. In addition, water-based varnishes, which have been tested in the scope of the study, have been found to be promising in terms of their ability to provide environmentally-friendly waterborne varnishes in the sector.