CIGS ince film PV sistem uygulaması ve performans analizi
CIGS thin film PC system application and performance analysis
- Tez No: 487959
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RÜŞTÜ EKE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Enerjiye olan gereksinimin zamanla artmasıyla fosil yakıtlar bu ihtiyacı karşılayamaz hale gelmiştir. Aynı zamanda fosil yakıt türleri çevreyi olumsuz etkilediği için alternatif enerji arayışı ortaya çıkmıştır. Gücünü doğal kaynaklardan alan ve hiç tükenmeyeceği düşünülen bu temiz enerji kaynakları çevreye zarar vermeyen kaynaklardır. Bunların başında gelen güneş enerjisi, yenilenebilir enerji kaynaklarının temelini oluşturur. Dünyadaki hayatın temel enerji kaynağı güneştir. Üzerine güneş ışığı düştüğünde, güneş enerjisini doğrudan elektrik enerjisine çeviren yapılara güneş gözeleri denir. Çalışma ilkesi Fotovoltaik olayına dayanan güneş gözelerinin birçok çeşidi vardır. Bunlardan birisi de ince film güneş gözeleridir. İnce film güneş gözelerinde kullanılan malzeme ve işçiliğin az olmasının yanında malzemenin cam metal ve plastik folyo gibi çeşitli malzemeler üzerine geniş yüzeyler halinde kaplanması ince film güneş gözelerini cazip kılmıştır. Bu tezde, Bakır İndiyum Galyum Selenyum (CIGS) ince film PV güneş gözelerinden oluşan PV örgü ve sistem tanımlanmıştır. Güneşten gelen enerjiyi doğrudan elektrik enerjisine çeviren güneş gözeleri içinde ince film yapısında olan ve iki adet cam arasına lamine edilmiş yapıya sahip olan 20 adet CIGS ince film PV modül, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Menteşe Kütüphanesi üzerine kurulmuştur. Elektriksel olarak 5 adet modül seri bağlanmış ve bu şekilde elde edilen 4 adet özdeş dizi de yatayla 30° eğim açısıyla bir adet invertöre bağlanmıştır. PV sistemin Kasım-2014 ile Ekim-2015 arasındaki bir yıllık süreçte üretmiş olduğu elektrik enerjisi ölçümlerinin alındığı bu süre içerisinde yaz ve kış aylarında sistemin performansı analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Fossil fuels have become unable to meet this need as the need for energy increases with time. In addition, fossil fuel species have affected the environment, so alternative energy search has emerged. These clean energy sources, which take their power from natural sources and are thought to be never consumed, are sources that do not harm the environment. At the forefront of these is solar energy, which forms the basis of renewable energy sources. The basic energy source of life in the world is the sun. When sunlight falls on it, it is called solar eclipses that turn solar energy directly into electricity. There are many types of solar cells based on photovoltaic phenomena in the working principle. One of them are also thin-film solar celled. In addition to the small amount of material and workmanship used in, the thin film solar cell is attractive as the material is coated on a wide variety of materials such as glass metal and plastic foil. In this thesis, Copper Indium Gallium Selenium (CIGS) thin-film PV solar cell is composed of PV grid and system. 20 CIGS thin-film PV modules with thin-film structure and laminated between two glasses in solar cells that turn solar energy directly into electricity are built on Muğla Sıtkı Koçman University's Menteşe Library. 5 modules are electrically connected in series and the 4 identical series obtained in this way are connected to the invertor with a horizontal angle of 30 °. The performance of the system was analyzed during the summer and winter months, during which the PV system's electrical energy measurements, which it produced in a year between November 2014 and October 2015, were received.