Processing and characterization of foam glass
Cam köpük üretimi ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 488014
  2. Yazar: AYLİN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP ARTIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmanın amacı, farklı saflık dereceleri (%), kompozisyonlar (ağ. %) ve sinterleme sıcaklıkları (°C) kullanılarak cam köpük malzemesinin geliştirilmesine yönelik üretim yöntemlerinin araştırılmasıdır. Birincil hammadde olarak düz cam atığı tozları kullanılmış olup cam köpük üretiminde temel teşkil eden ve köpüklenme reaksiyonlarını sağlayan köpükleyici ajan olarak farklı saflıklarda SiC tozları kullanılmıştır. Bu çalışmada üç parametrenin etkisi araştırılmıştır: köpükleyici ajan saflık derecesi (% 90, 95 ve 98), köpükleyici ajan katkı oranı (ağ. % 1, 3, 5, 7 ve 9) ve sinterleme sıcaklığı (800, 825, 850 ve 875°C). Cam ve SiC tozları farklı kompozisyonlara göre karıştırılmış, daha sonra preslenerek her bir sıcaklıkta sinterlenmiştir. Cam köpük numuneleri bir parametre değiştirilirken diğer parametreler sabit tutularak üretilmiştir. Elde edilen numuneler ilgili standartlarda istenilen özelliklere bağlı olarak karakterize edilmiştir. Bu kapsamda, hacimsel genleşme oranı, mineralojik analiz, görünür yoğunluk, basma mukavemeti, kısa süreli su emme, uzun süreli su emme, SEM incelemesi, termal iletkenlik, toplam porozite, termal genleşme katsayısı ve su buharı difüzyon direnci testleri yapılmıştır. Araştırılan bu üç parametrenin cam köpüklerin karakteristik özellikleri üzerinde oldukça etkili olduğu görülmüştür. Elde edilen cam köpük numuneleri ilgili standartlarda belirtilen ve istenilen özellikleri karşılamıştır. Sonuç olarak, yoğunluk ve termal iletkenliği düşük, porozitesi yüksek olmasının yanında yeterli basma dayanımına sahip cam köpük numuneleri üretilmiştir. Bu çalışmanın özgün tarafı, literatür çalışmalarından farklı olarak % 90 saflıkta SiC kullanarak ve 850°C gibi dikkate değer düşük bir sıcaklıkta sinterlenerek üretilen cam köpük numunelerinde istenilen düşük yoğunluk ve düşük termal iletkenlik değerlerinin elde edilebilmiş olmasıdır. Bu çalışma, atıktan değerli bir izolasyon malzemesine dönüştürülebilme potansiyeli açısından cam atıkları için uygun bir kullanım alanı da sunmaktadır. Sonuç olarak, bu çalışma ithal olarak elde edilen ve insan sağlığına uygun olmayan polimer bazlı izolasyon malzemeleri yerine çeşitli yalıtım sistemlerinde kullanılabilecek ve istenilen özellikleri sağlayan cam köpük malzemesinin üretilebileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is that developing a foam glass material by investigating production methods with using different purity grades (%), compositions (wt. %) and sintering temperatures (°C). Sheet glass waste powders were primary raw material, while SiC powders with different purity graded were used as foaming agent which is the essential to produce foam glass with supplying foaming reactions. Effects of the three parameters were investigated in this study: foaming agent purity grade (90, 95 and 98 %), foaming agent addition ratio (1, 3, 5, 7 and 9 wt. %) and sintering temperature (800, 825, 850 and 875°C). Glass and SiC powders were mixed according to different compositions, then pressed and sintered at each temperature. Foam glass samples were achieved with changing one parameter during other parameters was constant. Obtained samples were characterized based on the required properties according to related standard. Within this scope, volume expansion ratio, mineralogical analysis, apparent density, compressive strength, short term water absorption, long term water absorption, SEM investigation, thermal conductivity, total porosity, thermal expansion coefficient and water vapor diffusion resistance tests were applied. It was revealed that researched three parameters are highly effective on foam glass characteristics. Obtained foam glass samples met the required properties which were declared in the related standards. Finally, various foam glass products were achieved with having low density, low thermal conductivity and high porosity beside their sufficient compressive strength. It was challenged as distinct results from the literature by using 90 % purity graded SiC and sintering at 850°C which is considerably lower temperature for achieving such a low density and low thermal conductivity properties. The study also suggests that a suitable usage area for waste glass because of the capability of its transforming from a waste into a valuable insulation material. Moreover, an alternative insulation material is presented for using at the building insulation which is essential for energy efficiency in the recent years. In conclusion, this study proposes that foam glass materials can be produced with desired properties and can be used at various insulation systems rather than importing polymer based unhealthy insulation materials.