Polipropilen cam küre polimer kompozitinin özelliklerine UV yaşlandırmanın etkisi
Effect of aging on polypropylene/glass spheres polymer composites properties
  1. Tez No: 488015
  2. Yazar: ASLIHAN AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜNİR TAŞDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tez kapsamında PP, Cam küre ve maleik anhidritle takviye edilmiş polipropilen kompozitlerine UV yaşlandırma yapılmasıyla birlikte mekanik, termal ve morfolojik etkileri incelenmiştir. PP, Cam küre polimer kompozitine % 0, 1, 5, 10 ve 15 oranlarında ve maleik anhidritle takviye edilerek beş farklı grup elde edilmiştir. UV ye maruz kalmadan, 15 gün UV altında ve 30 gün UV altında bekletilerek, elastiklik modülü, çekme mukavemeti, % uzama, Izod darbe mukavemeti, aşınma, sertlik ve yoğunluk değerleri belirlenmiştir. Bunlara ek olarak, vicat yumuşama sıcaklığı, HDT, ısıl çarpılma sıcaklığı ve erime akış indisi değerleri de belirlenmiştir. Ayrıca elde edilen polimer kompozitlerinin mikro yapı fotoğrafları çekilerek matris içerisinde nasıl dağıldığı da rapor edilmiştir. Çekme testi sonucunda, UV yaşlandırmanın ve MAPP oranlarının elde edilen polimer kompozitinin elastiklik modülü, çekme mukavemeti ve % uzama değerlerinde önemli bir etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Örneğin; MAPP ilavesi ile elastik modülünde %25 oranında artış olmuştur. Ayrıca termal testlerde vicat yumuşama sıcaklığı ve HDT testinde de önemli derecede artış sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
An investigation was carried out on the effects of MAPP and UV annealing treatment on the mechanical, thermal and morphological properties of PP, glass spheres and polypropylene composites reinforced with maleic anhydride. PP, Glass Sphere polymer composites were supplemented with 0, 1, 5, 10 and 15% maleic anhydride and five different groups were obtained. The mechanical properties, including the elastic modulus, tensile strengths, strain at tensile strengths, Izod impact resistance, hardness and density with without exposure to UV, under 15 days UV and 30 days. In addition the thermal properties, such as the vicat softening point, heat deflection temperature and melt-flow index, of the composites were investigated. The tensile test results showed that the UV heat treatment and MAPP ratio were effective for the elastic modulus, tensile strength, and the strain at tensile strength. The structure of the composites were investigated by scanning electron microscopy and compared to mechanical and thermal properties as a function of MAPP content and UV aging time. As a result of the tensile test it was found that the UV aging and MAPP ratios were a significant effect of the modulus of elastic modulus of the resulting polymer composite, tensile strength and elongation values. For example; With MAPP addition, the elastic modulus increased by 25%. In addition, in thermal tests, the vicat softening temperature and the HDT test have also been significantly increased.