Atık üre formaldehit katkılı polipropilen ve yüksek yoğunluklu polietilen polimer kompozitlerinin özellikleri
Properties of polypropylene and high density polyethylene polymer composites which are filled with waste urea formaldehyde
- Tez No: 488020
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜNİR TAŞDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tez kapsamında bir termoset plastik olan üre-formaldehitin toz haline getirilerek belirli oranlarda polipropilen ve yüksek yoğunluklu polietilen polimerlerine katılarak bir polimer karışımı oluşturmak ve oluşturulan polimer karışımlarının mekanik, fiziksel, ısısal ve morfolojik olarak incelenmesi hedeflenmiştir. Toz haline getirilmiş atık üre-formaldehit PP ve YYPE içine 5%, 10%, 20% ve 30% oranlarında katılmış ve saf PP ve YYPE' de dahil olmak üzere toplam 10 farklı polimer karışımı elde edilmiştir. Elde edilen polimer karışımlarına çekme deneyi uygulanarak elastiklik modülü, kopma mukavemeti ve kopma uzaması değerleri bulunmuş, darbe mukavemeti deneyi, sertlik deneyi, yoğunluk tayini, akışkanlık indeksi, nem tayini, limit oksijen indeksi, statik sürtünme katsayısı tayini, aşınma testi ve SEM cihazı kullanılarak mikro yapı analizi yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar fiziksel, mekanik, ısısal ve morfolojik açıdan değerlendirilip raporlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to form a polymer mixture by adding urea-formaldehyde, which is a thermosetting plastic, into polypropylene and high density polyethylene polymers at certain ratios and to investigate the mechanical, physical, thermal and morphological investigations of the formed polymer mixtures. Powdered urea-formaldehyde was added to PP and HDPE at 5%, 10%, 20% and 30% ratios and a total of 10 different polymer blends were obtained including pure PP and HDPE. Applying tensile test to the obtained polymer mixtures tensile strength, modulus of elasticity and elongation values were found, also impact test, hardness test, determination of density and humidity, material flow index, limit oxygen index, statical friction coefficient and SEM micro structure analysis were done. The results obtained were evaluated and reported in terms of physical, mechanical, thermal and morphological aspects.