Farklı özellikteki kumaşların hava geçirgenliğinin deneysel ve sayısal olarak incelenmesi
Experimental and numerical examination of air permeability of different fabrics
  1. Tez No: 488021
  2. Yazar: HASAN ÖZKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ATMACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Hava geçirgenliği hava yastığı kumaşlarının, paraşütlerin, yelkenlerin, spor kıyafetlerin ve endüstride kullanılan filtre kumaşlarının performansını değerlendirirken önemli bir parametredir. Kullanım yerine göre kumaşın rüzgâr direnci performansı gibi özellikleriyle de yakından ilgilidir. Ayrıca hava geçirgenliği yağmurluk, çadır, üniforma gibi kullanım alanlarında nefes alabilirliği değerlendirmek için kullanılır. Nefes alabilirlik kumaşın havalandırılmasını ifade eder. Eğer kumaş gözenekli bir yapıda yani hava geçirgense bu sıvı nemin ve su buharının kumaşın iç yüzeyinden dış yüzeyine geçebileceği aynı zamanda çevreye buharlaşacağı anlamına gelir. Bu yüzden sıvı nem geçişi ya da su buharı kumaşın hava geçirgenliği ve giyim sırasındaki termal konfor algılarıyla yakından ilgilidir. Bu çalışma ile farklı kumaşların bazı parametrelerinin (atkı-çözgü sıklığı, kalınlık, ağırlık ve gözeneklilik) hava geçirgenliği üzerindeki etkisi hem deneysel hem de sayısal olarak incelenmiştir. Sonuç olarak, deneysel olarak elde edilen verilerle sayısal hesaplamalar karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Air permeability is important parameter for parachutes, sails, airbag fabrics, sportswear and industrial filter fabrics. It is also closely related to properties such as wind resistance performance. Also air permeability is used to assess breathability in applications such as raincoats, tents, uniforms. Breathability refers to ventilation of fabric. If the air permeability of the fabric is good, this means that the water vapor and liquid humidity will pass from the inner surface of the fabric to the outer surface and will evaporate into the environment. That's why, water vapor or liquid moisture is closely related to air permeability of the material and thermal comfort sensations in the clothing line. In this study, the influence of some parameters of different fabrics (weft-warp frequency, thickness, weight and porosity) on air permeability is examined both experimentally and numerically. As a result, Experimental results are compared with numerical calculations.