Deneysel parametrik verilerle betonarme yapıların deprem performansının araştırılması
Investigation of the concrate structures earthquake performance with experimental parametric data
  1. Tez No: 488050
  2. Yazar: ŞÜKRÜ ÇİMEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tez çalışmasında;“1998 Afet Bölgelerinde Yapılacak Yapılar Hakkında Yönetmelik”esaslarına göre 2002 yılında inşaatı tamamlanan mevcut bir binanın performans analizi, ilk olarak 06 Mart 2007'de Resmi Gazetede yayınlanan“Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmelik”esaslarına göre yapılmıştır. Binadaki tespitler yönetmelikte orta bilgi düzeyi için öngörülen esaslara göre yapılmış olup; analizler ise depremde bina performansının doğrusal elastik hesap yöntemleri ile belirlenmesi maddesine göre yapılmıştır. Elastisite modülü ilk safhada TS500-2000 bölüm 3.3.3.1. de tanımlanan standart formül ile statik hesaba aktarılarak diğer yapılan tüm sondaj, karot, temel muayene çukuru, donatı sıyırma, donatı tespit verileri ile birleştirilerek statik analiz yapılmıştır. Çalışmanın ikinci kısmında ise 2. kez alınan karot numunelerinin elastisite modülü deneysel parametrik olarak strain gauge(strengeç) bağlantılarıyla gerçek zamanlı ölçümlere tabi tutulmuştur. Sekant modülü yöntemi kullanılarak bulunan yeni elastisite modülü baz alınarak tekrar statik analiz yapılmıştır. Statik hesaplamalar Sta4-CAD programıyla analiz edilmiştir. Bu çalışma sonunda yapının TS500-2000'de bulunan ampirik formül ile yapılan hesaba göre deneysel olarak bulunan elastisite modülünde yaklaşık %30 değer kaybı olduğu ve bu kayıptan dolayı bina yatay yük kapasitesinin olması gerekenden yaklaşık %8 fazla hesaplandığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis study; The performance analysis of an existing building, which was completed in 2002 according to the“Regulation on Buildings to be Performed in the Disaster Areas of 1998”was made according to the“Regulation On The Buildings To Be Performed In The Earthquake Regions”published in the Official Gazette on 06 March 2007. The determinations at the building were made in accordance with the principles stipulated in the regulation for medium level of knowledge; analysis is done according to determining building performance in earthquake by linear elastic calculations methods. In the first stage of the elastic modulus TS500-2000 section 3.3.3.1. static analysis was carried out by combining the static calculations with the standard formula defined in this study and combined with all other soundings, cores, basic inspection pits, reinforcement strips and reinforcement data. In the second part of the study, the elasticity modulus of the core samples taken for the 2nd time was subjected to real-time measurements with experimental strain-gauge connections parametrically. Based on the new elasticity module found using the secant module method, static analysis was performed again static calculations were analyzed with the Sta4-CAD program. At the end of this study, it was observed that the construction was approximately 30% depreciated in the modulus of elasticity found experimentally with the empirical formula found in TS500-2000, and that this loss accounted for about 8% of the building horizontal load capacity.