Yıkanmanın bazı ithal ağaç türlerinde küf ve çürüklük mantarlarına karşı doğal dayanıklılığına etkisi
Effects of leaching on natural durability of some tropical woods against common decay and mold fungi
- Tez No: 488051
- Danışmanlar: PROF. DR. CİHAT TAŞÇIOĞLU, PROF. DR. COŞKUN KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmada, ülkemizde ithal edilen üç önemli tropik ağaç türü, sapelli (Entandrophragma cylindricum), iroko (Chlorophora excelsa) ve doussie (Afzelia bipindensis) örneklerinin beyaz, esmer çürüklük ve küf mantarlarına karşı doğal dayanıklılık özellikleri üzerine farklı sıcaklık, süre ve çözücüler kullanılarak uygulanan yıkama işleminin etkisi incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, tüm ağaç türlerinin yıkama işlemi sonrasında fiziksel özelliklerinin etkilendiği görülmüştür. En fazla yıkanma oranı doussie ağaç türünde iken en az sapelli'de bulunmuştur. İroko ağaç türünde soğuk su ile yıkama yönteminin etkili olduğu tespit edilmiştir. Bu araştırmada doussie ağaç türü hariç yıkanma sonucu oluşan ağırlık kayıpları ile çürüklük faaliyetleri sonucu oluşan ağırlık kayıpları arasında bir ilişki bulunamamıştır. Doussie ağaç türünde sıcak su ile yıkanan örnekler ağırlık kaybı bakımından etkili sonuçlar vermiştir. En fazla ağırlık kaybının sapelli ve iroko ağaç türünde gerçekleştiği tespit edilmiştir. Küf gelişiminin en fazla sapelli ağaç türünde gerçekleştiği ve özellikle alkol ile yıkanan sapelli ve iroko örneklerinde yıkamanın küf gelişimini artırdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Natural durability of three important tropical wood species, sapelli (Entandrophragma cylindricum), iroko (Chlorophora excelsa) ve doussie (Afzelia.bipindensis) were investigated against wood decay (white rot, brown rot) and stain fungi before and after leaching. Effects of several leaching regimes including water, hot water and organic solvents were evaluated. According to the results, all wood species show mass losses due to leaching procedure. Natural durability of some wood species significantly reduce while some of them zerrain unchanged. Mass losses and mold development varies based on whether leaching was applied or not or leaching process followed. Mass losses and mold development ratings were significantly higher on specimens where alcohol-toluene mixture was used for leaching.