Bilgi güvenliği, kişisel verilerin korunması ve biyometrik verilerin işlenmesine ilişkin öneriler
Recommendations on information security, personal data protection and processing of biometric data
- Tez No: 488060
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL KARAÇUHA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Hukuk, Science and Technology, Law
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Uygulamaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bilgi güvenliği, bilişim toplumu kavramının da ortaya çıkmasıyla birlikte önem kazanan kavramlardan birisi olmuştur. Türkiye'de de Devlet, bilgi güvenliğini sağlamak için çeşitli eylem planları hazırlamış ve bu eylem planlarını hayata geçirerek uygulamada birtakım yenilikler meydana getirmiştir. Kişisel verilerin olduğu kadar hem kamu hem özel sektörde tüzel kişilere ait veriler bilişim sistemleri aracılığıyla dijital ortama kaydedilmektedir. Kişisel verilerin düzenlenmesi ihtiyacı, 6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“KVKK”) ile giderilmiştir. KVKK, 1995 yılında Avrupa Birliği tarafından çıkarılan 95/46 sayılı AB Verilerin Korunması Yönergesi de göz önünde bulundurularak yapılmıştır; ancak 25 Mayıs 2016 tarihinde 2016/679 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Tüzüğü (General Data Protection Regulation (“GDPR”) yürürlüğe girerek AB Yönergesi güncellenmiştir. Türkiye kişisel veri mevzuatının AB düzenlemeleri temel alınarak oluşturulduğu ve kişisel verilerin işlenmesi ile ilgili uygulamadaki boşluklar düşünüldüğü takdirde Kanun'un güncellenmesi gerektiğini söylemek yerinde olacaktır. Kişisel veriler, genel olarak kişisel veriler ve özel nitelikli kişisel veriler olarak ikiye ayrılmaktadır. Özel nitelikli kişisel veri olan biyometrik veriler de en fazla başvurulan tekniklerden birisi olmuştur. Yasal mevzuat kadar teknik olarak da yüksek güvenilirlikli sistemler aracılığıyla biyometrik verilerin işlenmesi ve saklanması da önem teşkil etmektedir. Bu doğrultuda, biyometrik verinin kullanım alanları, ilgili mevzuat hükümleri çeşitli ülkelerin mevzuatları ile karşılaştırılarak öneriler sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
Information security has become one of the vital concepts which has gained importance together with the emergence of the concept of information society. As far as personal data is concerned, all public and private sectors collect, process and use personal data. In Turkey, the conditions and rules for processing the personal data are regulated by the Protection of Personal Data Act (Kişisel Verilerin Korunması Kanunu“KVKK”) Numbered 6698. Protection of Personal Data Act (KVKK) was adapted from the 95/46 numbered Directive on the Protection of European Union Data issued by the European Union; but the EU Directive was updated on May 25, 2016 with the entry into force of the 2016/679 numbered General Data Protection Regulation (“GDPR”). It would be beneficial to emphasize that since Turkey's personal data legislation is adapted from EU regulations, the personal data law needs to be updated. KVKK regulates the rules, conditions and punishments regarding the processing of personal data. General rules are determined within the context of KVKK. KVKK does not have as detailed provisions as GDPR. More detailed provisions will be regulated by the secondary law. Personal data are generally divided into personal data and sensitive personal data. Biometric data, which has the characteristic of a sensitive data, has been one of the most frequently used techniques recently. What's more, it is also important to process and store biometric data through technically sophisticated systems as well as legal regulations. The aim of this study is to propose recommandations for protecting the personal data in the ideal level and determine the gaps in the existing regulations. Proposal will be given regarding enhancements, suggestions for personal data including biometric data protection in Turkey, as well as defining the risks and the vulnerabilities in this field.