Senkron relüktans motor kontrolü
Synchronous reluctance motor control
- Tez No: 488069
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET FARUK BAKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Makinaları ve Güç Elektroniği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
IEC'nin AB ile birlikte çalışarak endüstriyel motorların verimlerinin arttırılması ile ilgili aldığı kararlar doğrultusunda üreticiler yüksek verimli ve düşük maliyetli elektrik motoru arayışına girmişlerdir. Rotor sargılarını ortadan kaldıran sabit mıknatıslı senkron motor, yüksek verimli olmasına karşın rotorunda bulunan değerli mıknatıslar nedeniyle ucuz değildir. Hem yüksek verim hem de düşük maliyetli elektrik motoru arayışı üreticileri relüktans makinelerine yönlendirmiştir. Asenkron motora göre verimi ve moment yoğunluğu yüksek, sabit mıknatıslı senkron motora göre ucuz olan senkron relüktans motor endüstride güçlü bir alternatif olarak yer almaya başlamıştır. Bu tez çalışmasında asenkron motor ve sabit mıknatıslı senkron rotor ile hemen hemen aynı aynı stator yapısına sahip ve bu motor tipleriyle aynı sürücü donanımını kullanan SynRM'nin MATLAB üzerinde matematiksel modeli kurulmuştur. Bu model üzerinde sensörlü vektör kontrol algoritması incelenmiştir. Senkron relüktans motor için sensörsüz hız algılama yöntemleri genel olarak tanıtılmış ve motor akımın eğimi ve motor akımları eğimlerinin farkı ile sensörsüz hız ve konum algılama yöntemleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Suppliers set off on a quest of highly productive and low priced electrical motor in accordance with IEC' s decision that made with EU to increase efficiency of industrial motors. PMSM is highly productive but it is not cheap because of the valuable magnets in its rotors. Searches for both highly productive and budget friendly electrical motor lead suppliers to reluctance motors. SynRM, which has higher efficiency and torque density in comparison with induction motor, and its cheaper in comparison with PMSM, is a powerful alternative in synchronous reluctance motor industry. In this thesis, it is built a mathematical model of a synchronous reluctance motor on MATLAB which has almost the same structure and uses the same driver hardware as to induction motor and PMSM. It is analyzed the sensor- fitted vector control algorithm on this mathematical model. Afterwards, it is described, generally, the methods of sensorless speed control for synchronous reluctance motor and they are analyzed with the slope of motor current, and the difference of the slopes of motor currents.