Automated insulin pump design based on probabilistic prediction algorithm
Olasılıksal tahmin algoritması tabanlı otomatik insülin pompası tasarımı
  1. Tez No: 488092
  2. Yazar: HATİCE VİLDAN DÜDÜKÇÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
İnsülin, pankreas tarafından salgılanan ve vücuttaki kan şekerinin dengelenmesini sağlayan bir hormondur. Pankreas tarafından vücut için yeterli insülin üretilemediği durumda şeker hastalığı olarak da bilinen diabetes mellitus ortaya çıkar. Diyabet, kronik bir hastalıktır ve ileri aşamalarında hastaların gün içerisinde belirli dozlarda dışarıdan insülin enjeksiyonu yapmaları gerekir. Yapay pankreas tasarımlarında, kandaki glikoz seviyelerinin ölçülmesi ve gerekli miktarda insülin uygulanması ile bu seviyelerin kontrolünün sağlanması amaçlanmaktadır. Günümüzde sistemler sürekli glikoz takip sistemleri ile insülin pompalarının birlikte çalıştırılması şeklinde olmaktadır. Bu tezde de otomatik bir insülin pompası sistemi tasarlanmıştır. Gerçekleştirilen sistemde hastaya gün içerisinde belirli zamanlarda insülin enjeksiyonu yapılmakta ve yapılan enjeksiyonların kayıtları tutulmaktadır. Böylece hastanın insülin alımları otomatik olarak denetlenmiş ve hasta takibi kolaylaştırılmış olur. Gerçekleştirilen akıllı insülin pompası, sadece hastanın girdiği öğün bilgileri ile bir olasılıksal tahmin algoritması kullanarak gerekli insülin dozunu tahmin etmekte ve hesaplayarak enjeksiyon yapabilmektedir. Bu sistemde kişinin bolus doz hesaplaması için kan şekeri ölçümü yapmasına gerek yoktur. Tahmin edilen ve hesaplanan insülin dozuna göre pompa ile insülin enjeksiyonu gerçekleştirilmektedir. Bu bolus doza ek olarak gün içerisinde hastanın kilo bilgisi kullanılarak belirli aralıklarla bazal doz enjeksiyonları da yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Insulin is a hormone secreted by the pancreas that regulates blood sugar in the body. Diabetes mellitus, also known as diabetes, occurs when the pancreas can not produce sufficient insulin for the body. Diabetes is a chronic disease and patients at advanced stages need to inject insulin externally at certain doses during the day. Artificial pancreas designs are aimed to measure these glucose levels and to control these levels by applying insulin to the required amount. Nowadays the systems consist of continuous glucose monitoring systems and automated insulin pumps. In this thesis, an automated insulin pump system is designed. In the system implemented, insulin injection is made to the patient at certain intervals during the day and records of injections made are kept. Thus, the patient's insulin intake is automatically monitored and patient follow-up is facilitated. The intelligent insulin pump realized is able to make injections by predicting and calculating insulin doses solely with the meal information given by the patient using a probabilistic prediction algorithm. In this system there is no need for patient to make blood glucose measurements for the bolus doses. Depending on the predicted and calculated insulin doses, insulin injection with the pump will be performed. In addition to this bolus dose, an injection of the basal insulin dose will also be performed during the day periodically according to the weight information of the patient.