Correlation of plasma asprosin and insulin resistance in Iraqi patients with impaired fasting glucose
Iraklı hastalarda açlık glikoz bozukluğu olan hastalarda plazma asprosin ve insülin direnci ilişkisi
  1. Tez No: 751488
  2. Yazar: NEHAD RASHEED SALMAN SALMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN EYÜPOĞLU, PROF. DR. RAİD D. HASHIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışmada katılımcılar açlık kan şekerlerine göre 2 gruba ayrıldı. Açlık kan şekeri ≥ 100 mg/dL olarak tanımlanan açlık bozukluğu olan 120 yetişkin katılımcıyı gruba dahil ettik. Grup 2, normal açlık kan şekeri (< 100 mg/dL) olan 120 yetişkin katılımcıyı kaydetti. Her iki grup da ölçülen parametreler üzerindeki olası herhangi bir etkiyi ortadan kaldırmak için yaş, uzunluk, cinsiyet ve vücut kitle indeksi eşleştirildi. BMI'larını belirlemek için her katılımcının kilosu ve boyu ölçülecektir. çalışma, plazma Asprosin'i, ELISA tekniği (insan şirketi) ile plazma insülini, tam otomatik Integra'da (Roche şirketi) plazma Glikozu tahmin etmeyi ve ana denkleme göre HOMA-HOMA-IR'yi hesaplamayı içeriyordu. Kontrol ve IFG grubu arasında VKİ ortalamasında (26.87) anlamlı bir fark yoktu. Asprosin ile ilgili olarak, kontrol grubu ve IFG grubu arasında ortalamasında (3.06) önemli bir fark vardı. İnsülin plazma düzeyi yeniden düzenlendiğinde, kontrol grubu ile IFG grubu arasında ortalamasında (9.14) anlamlı bir fark vardı, ayrıca kontrol grubu ile IFG grubu arasında HOMA-IR ortalamasında (2.48) anlamlı bir fark tahmin edildi.
Özet (Çeviri)
According to their fasting blood glucose levels, the participants were separated into two groups in this research. Group we enrolled 120 adult participants with impaired fasting defined as fasting blood glucose ≥ 100 mg/dL. Group 2 enrolled 120 adult participants with normal fasting blood glucose (< 100 mg/dL). Both groups included age, length, sex and body mass index matched to eliminate any possible effect on the measured parameters. Each participant's weight and height be measured in order to determine their BMI. study included estimate plasma Asprosin, plasma insulin by ELISA technique (human company), plasma Glucose in full automated Integra (Roche company) and calculate HOMA-HOMA-IR according to the main equation. There was no significant difference in the mean of BMI (26.87) between the control and IFG group. In respect to Asprosin there was a significant difference in its mean (3.06) between the control group and IFG group. Regrading insulin plasma level, there was a significant difference in its mean (9.14) between the control group and IFG group, Furthermore, a significant difference was estimated in the mean (2.48) of HOMA-IR between the control group and IFG group.