Ağaç malzemede borik asit emprenye prosesinin incelenmesi ve uygulamaları
Investigation of boric acid impregnation process in wood material and its applications
- Tez No: 488111
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSEL KANTÜRK FİGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Birçok endüstride geniş kullanım alanına sahip olan odun hammaddesi levha ve kompozit ürünlere dönüştürülüp gereğinden fazla kullanılması engellenerek ekolojik denge korunmaktadır. Odun hammaddesinin organik ve inorganik madde içeriği sebebi ile çeşitli zararlı faktörlerden dolayı yapısında bozunmalar meydana gelmektedir. Farklı kimyasallar ile emprenye edilerek özellikle termal ve biyolojik bozunmaya karşı iyileştirme sağlanmaktadır. Bu tez çalışmasında farklı konsantrasyonlarda borik asit çözeltisiyle emprenye işlemi gerçekleştirilmiş olan sarıçam (Pinus sylvestris L.) odununun oksidatif ve inert ortamda termal davranışı ve bozunma kinetiği incelenmiş olup, bozunma sonunda elde edilen katı kalıntının yapısal özellikleri belirlenmiştir. Aktif karbon olduğu belirlenen kalıntının metilen mavisi adsorbsiyonundaki performansı ölçülmüş ve ultrasonik dalganın etkisi incelenmiştir. Sonuç olarak, %1 borik asit çözeltisi ile 35 dakika süreyle emprenye edilen sarıçam numuneleri termal bozunma sonrasında elde edilen katı siyah kalıntının metilen mavisi adsorbsiyonunda kullanılabileceği ve ultrasonik temizleme sonrası adsobsiyon kapasitesi performansı 40 mg.L-1 konsantrasyonunda % 113 arttırdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Ecological balance is protected by hindering over usage of wood raw material by transforming panel and composite materials, which has wide area of usage in many industries owing to organic and inorganic content of wood rawmaterial and various harmful factors, some breakups occur in the structure of it. By impregnating with different chemicals, improving is provided against especially thermal and biological degradation. In this thesis study, in oxidative and inert environmental, thermal degradation behavior and kinetics of scots pine (Pinus sylvestris L.) wood, which was impregnated with boric acid solution of different concentrations, have been investigated and structural characteristics of solid residual, which were obtained at the end of degradation, have been determined. Methylene blue adsorbtion performance of the residual that determined as activated carbon was investigated. Also the effect of ultrasonication on adsorption was examined. As a result, samples of scots pine, which was impregnated with %1 boric acid solution for 35 minutes, can be used at the methylene blue adsorbtion of solid black residual which was obtained following thermal degradation. It was observed that adsorption capacity performance after ultrasonic cleaning increased 113% in the 40 mg.L-1 concentration.