Flare design for offshore oil platforms
Offshore petrol platformları için flare tasarımı
- Tez No: 488135
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHARREM ERDEM BOĞOÇLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Konstrüksiyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Flare Design for Offshore Oil Platform tezinin amacı örnek bir tasarım oluşturup, tasarımı etkileyen parametreleri belirtip, güvenli bir tasarımın nasıl oluştulacağı konusunda detaylı bir çalışma yapmaktır. Bu sistemde amaç, uygun method ve uygulamalarla, sistemdeki atık (enerjisi düşük olan gaz) gazı sistemden uzaklaştırarak, sistemin basınç dengesini sağlamak yani sistemdeki basıncı düşürerek sistemi güvenli hale getirmektir. Gaz flare bacasına gelene kadar çeşitli filtrelerden geçer ve en son Knock-Out Drum'da sıvılaştırılmış kısımlarından kurtularak flare bacasına gider. Flare bacasının tepesindeki Flare Tip'e geldiğindeyse pilot sistemiyle yanma işlemi başlatılır. Örnek tasarımda yapılıp termal analiz ve Sap 2000 de deprem ve rüzgar kuvvetleri etkisindeki tasarım incelenmiş ve Analiz bölümünde gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis is to discourse and make a sample design of Offshore Oil&Gas Flare Systems. The purpose of process is to give suitable methods and application safely for disposal of gases and vapors that discharged by pressure relieving devices, collected in headers and separated from any liquid in a suitable K.O. drum. Equipments are for the final disposal to the atmosphere of relieved gases and vapors. Also, relieved gases can be discharge to the atmosphere through vent pipes or stacks or sent to a closed system for combustion before release to the atmosphere. In the sample design it is reported that, which parameters effect the flare stack and flare tip diameters. Also a thermal shock and some strengths applied to designed flare system.