Şebekeye bağlı tek fazlı inverterlerde filtre tasarımı
Filter design for single phase grid connected inverters
- Tez No: 488148
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET FARUK BAKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Makinaları ve Güç Elektroniği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Şebekeye enerji aktaran inverterlerde, aktarılan enerjinin yüksek kalitede olması açısından filtre seçimi ve kontrolör tasarımı oldukça önemlidir. Bu iki faktör, şebekeye aktarılan enerji verimliliğinde, güç kalitesinde ve sistem kararlılığında etkilidir. İnverter ile şebeke arasında kullanılan filtre elemanları ile, anahtarlama harmoniklerinin bastırılması ve şebekeye aktarılan akımın THD değerinin iyileştirilmesi sağlanmaktadır. Bu çalışmada tek fazlı bir inverter çıkışında kullanılan LCL filtre elemanlarının değerlerinin belirlenebilmesi için MATLAB ortamında çalışan bir analiz programı geliştirilmiştir. Akım kontrolü oransal rezonant (PR) kontrolör ile gerçekleştirilmiştir. PR kontrolör ayrık zamanda tasarlanmıştır. PR kontrolörün, sistemin kararlılığı üzerindeki davranışı incelenmiştir. Geliştirilen program yardımıyla farklı endüktans, kondansatör, anahtarlama frekansı ve referans akım değerleri için inverter akımının efektif değeri ile şebeke akımının toplam harmonik distorsiyonu (THD) hesaplanmaktadır. Hesaplanan değerler kullanılarak karakteristik eğriler elde edilmiştir. Üretilen karakteristik eğriler kullanılarak filtre elemanlarının seçimi yapılabilmektedir. Farklı anahtarlama frekanslarında kararlı çalışmanın sağlandığı ve THD
Özet (Çeviri)
The filter selection and controller design is quite important in terms of the high quality energy transfer in grid inverters. These factors affect energy efficiency, power quality and system stability. Filter elements used between the inverter and the grid suppresses switching harmonics and decreases the THD value of the grid current. In this study, the selection of the LCL filter elements of a single phase two level inverter is analyzed. A computer program that works in MATLAB environment is developed to determine the values of LCL filter elements. The current control is performed with a proportional resonant (PR) controller. The PR controller is designed at discrete time. The behavior of the PR controller on the system stability is investigated. By means of the developed program, the total harmonic distortion (THD) of the grid current and the effective value of the inverter current are determined for different inductance, capacitor, switching frequency and reference current values. Characteristic curves are obtained for various LCL values. Filter elements can be selected by using characteristic curves. The solution sets formed by the L1, L2 and C1 values are found that providing of stable operation and THD