Geniş çalışma bölgeli transistörlerin tek bir çok katmanlı algılayıcı ile modellenmesi
Design of wide operation range microwave transistors with a single multilayer perceptron network
  1. Tez No: 488197
  2. Yazar: EREN DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Haberleşme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışma kapsamında yapay sinir ağları kullanılarak çok geniş bir DC besleme aralığına sahip bir mikrodalga transistorunun kara kutu modeli yapılarak transistöre ait saçılma parametrelerinin tahminin yapılması hedeflenmiştir. Bu amaca yönelik BFP181 transistörüne ait üretici firmanın sağladığı ölçülmüş saçılma parametreleri kullanılmıştır. Kara kutu modelinin tahmin performansının artırılması amacı ile geniş aralığa ait DC besleme değerlerini eğitim ve test aşamalarında birçok alt bölgelere ayırarak artırmayı başardık. Ayrıca yapının hız ve verimlilik analizi için birçok farklı gizli katman nöron ve iki farklı eğitim algoritması olan Levenberg Marquardt ve Bayesian regression yöntemleri ile bir inceleme yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar ışığında önerilen yöntem ile çok geniş bir DC besleme aralığına sahip bir mikrodalga transistorunun, geri beslemeli yapay sinir ağları ile modellenmesinin başarılabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this work, Back Propagation Neural Network (BPNN) is aimed at building up a black box model of a microwave transistor for predicting the scattering parameter characteristics of the transistor having a wide range operation DC bias and frequency domain. For this purpose, a high technology transistor BFP181 is chosen with its wide range measured scattering parameters provided by the manufacturer's company. In order to increase the accuracy of the modelling in such a wide range of operation domain, this wide range of data is divided into sub -regions for each of which both individual training and testing processing is performed. Finally, accuracy and computational efficiency analysis is made for both different number of sub-regions and two different algorithms which are Levenberg Marquardt and Bayesian regression. It can be concluded that BPNN can also use for the fast and high accurate modelling scattering parameter characteristics of a microwave transistor having the wide range operation DC and frequency range.