Marmara denizinden toplanan atık makroalglerin organik atıklarla birlikte biyogaz üretim potansiyelinin değerlendirilmesi
Evolution of biogas production potential of waste macroalgae collected from Marmara sea together with organic wastes
  1. Tez No: 488196
  2. Yazar: EMRE KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BESTAMİ ÖZKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada; Marmara denizi kıyılarından toplanan makroalglerin ve pazar yerinden alınmış organik atıkların faydalı ürün olarak kullanımı amaçlanmıştır. Bu bağlamda, makroalg ve organik atıkların bu çalışma kapsamında 3 farklı sistemde biyolojik metan potansiyeli (BMP) reaktörleri kurulmştur. İlk sistemde farklı S/M oranlarının biyogaz oluşumuna etkisi incelenmiştir. İkinci sistemde, ilk sistemde en iyi sonuç elde edilen reaktörler ile sıcaklığın etkisi incelenmiştir. Reaktörler 35, 45 ve 55o C sıcaklıklarda işletilmiştir. Son olarak kurulan sistemde ise ön arıtım işlemlerinin biyogaz oluşumuna etkisi incelenmiştir. İlk kurulan sistemde elde edilen en yüksek metan miktarları sırasıyla 167 L CH4/kg VS ve 197 L CH4/kg VS ile C2-35 ve C3-35 numaralı reaktörlerde elde edimiştir. İkinci sistemde, C2 ve C3 reaktörleri için sırasıyla 15 L CH4/kg VS ve 17 L CH4/kg VS olarak ölçülmüştür. Son sistemde ise C2-K35 reaktöründe elde edilen biyogaz ve metan verimleri sırasıyla 282 Lbiyogaz/kg VS ve 154 L CH4/kg VS olarak ölçülmüştür. C3-K35 reaktöründe ise elde edilen biyogaz ve metan verimleri sırasıyla 287 Lbiyogaz/kg VS ve 147 L CH4/kg VS olarak ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study; it is aimed to use macroalgae collected from coast of Marmara Sea and organic wastes taken from market place as useful products. In this context, bio methane potential (BMP) reactors are set up in three different systems within macroalgae and organic wastes. In the first system, the effect of different S/M (substrate/microorganism) ratios on biogas formation was investigated. In the second system, the effect of temperature on the reactors with the best results in the first system was investigated. Reactors were operated temperatures at 35, 45 and 55o C. In the last system, the effect of pretreatment on biogas formation was investigated. The highest amount of methane obtained in the first system were measured in reactors C2-35 and C3-35 with 167 L CH4/kg VS and 197 L CH4/kg VS, respectively. In the second system, 15 L CH4 /kg VS and 17 L CH4/ kg VS were measured for the C2 and C3 reactors, respectively. In the last system, the biogas and methane yields obtained in the C2-K35 reactor were measured as 282 Lbiogas/kg VS and 154 L CH4/kg VS, respectively. In the C3-K35 reactor, the biogas and methane yields obtained were measured as 287 Lbiogas/kg VS and 147 L CH4/kg VS, respectively.