Bursa Hisar'da kentsel değerlerin irdelenmesi ve tarihi mekanların etkin kullanımına ilişkin öneriler
Probe of urban values and efficient use of historical areas in Bursa Hisar district
- Tez No: 488209
- Danışmanlar: PROF. MEHMET CENGİZ CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rölöve-Restorasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
Prehistorik çağlardan itibaren kırsal alanda gelişmeye başlayan Bursa kenti, M.Ö. 2. yüzyılda bugünkü Hisar Semti'nde kale kent olarak kurulmuştur. Bu açıdan Hisar kent merkezinin başlangıç noktasıdır. Bu özelliğini günümüze kadar korumuştur. Hisar halen surları, tarihi dokusu ve kentsel katmanlarıyla zengin bir odak noktasıdır. Bu tezin amacı, Hisar'ın var olan potansiyellerinin ve kentsel katmanlaşmasının üzerinde durarak, kentsel değerleri koruma önerileri geliştirmektir. Bu kapsamda, birinci bölümde tez ile ilgili yapılan literatür taramalarına, araştırmaların kapsamına, tezin amacına ve odaklandığı sonuca yer verilmiştir. İkinci bölümde tezin altyapısını oluşturan tarihi kent, kentsel değerler, kentsel arkeoloji ve kültür rotaları kavramları açıklanmıştır. Üçüncü bölümde, Bursa ve Hisar'ın tarihi derinliği ve kentin gelişim süreçlerini anlatılmıştır ve Hisar'da tarihi alanların gündelik yaşama katılmasına yönelik analizlere yer verilmiştir. Dördüncü bölümde, Hisar'ın koruma bağlamında sorunları ve potansiyelleri incelenmiştir. Bu bilgiler ışığında kentsel değerlerinin gündelik yaşama katılmasına dair öneriler yer almıştır. Sonuç bölümünde ise kentsel analiz çalışmalarına dayanarak hazırlanmış tarihi mekanların korunması ve etkin kullanımına yönelik önerilerden elde edilen çıkarımlar ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Bursa city, which started to develop in the rural area from prehistoric times, established as a city in Hisar Area, in the 2nd century A.C. In this scope, Hisar is the starting point of the city center. It keeps this feature up to the present. The fortress is still a rich focal point with its walls, historical texture and urban strata. This thesis aims to develop the protection idea of urban values by focusing on the potentials of Hisar and its urban stratification. In this context, in the first part, the literature reviews about the thesis, the scope of the researches, the purpose of the thesis and the result in the focus are given. In the second part, the terms of historical city, urban values, urban archeology and cultural roots constituting the infrastructure of the thesis are explained. The third chapter consists the historical depth and development processes of Bursa and Hisar. Also it is given in the third chapter that the analyzes for the solutions and suggestions for participation of Hisar values in everyday life. The fourth chapter, it is examined that problems and potencials of Hisar and gave place to probe of effıcient use of historical areas in Hisar district. The final section, presents the conclusions derived from the proposals as a result of the analyzes.