Kazdağı ve çevresinde tıbbi amaçla kullanılan bazı bitkiler üzerinde morfolojik araştırmalar
  1. Tez No: 48825
  2. Yazar: SEDA SAÇLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NERİMAN ÖZHATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Botanik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, Kaz Dağı (Balıkesir/Çanakkale) eteklerindeki yerleşim yerlerinde tıbbi amaçla kullanılan 10 tür morfolojik, kullanılan kısımları ise anatomik özellikleri ile tanıtılmıştır: Cistus creticus L., C.salviifolius L., Tribulus terrestris L., Ferulago sylvatica (Besser) Reichb., Opopccnax hispidus (Friv.) Gris., Cnicus benedictus L. \zx.kotschyi Boiss., Teucrium chamaedrys L. svbsp.lydium O.Schwarz, Aristolochia pallida Willd., Ruscııs aculeatus L. var. aculeatus, Asphodelus aestivus Brot. Bu türlerin dış morfolojik özellikleri, fotoğrafları, yöresel ad ve kullanımları ile kullanılan kısımlarının anatomik özellikleri şekil ve fotoğraflarla verilmiştir. Araştırma bölgesinde kökleri aynı ad ve amaçla kullanılan 2 türün {Ferulago sylvatica, Opopanax hispidus) anatomik olarak nasıl ayırt edilebileceği saptanmıştır. Cistus creticus, C.salviifolius, Ferulago sylvatica, Opopanax hispidus, Aristolochia pallida ve Ruscus aculeatus türlerinin yörede kullanılan kısımları ile kullanımları ilk kez kaydedilmektedir. Yörede 57 taksonun yöresel adı, 38 taksonun tıbbi, 10 taksonun çay, 6 taksonun gıda ve 3 taksonun da boya olarak kullanıldığı saptanmıştır. Tıbbı amaçla kullanılan türler başlıca midevi, mayasıla karşı ve ağrı kesici olarak kullanılmaktadır. -
Özet (Çeviri)
In this study, 10 species used for medicinal purposes in the settlements around Kaz Dağı (Balıkesir/Çanakkale) are identifed: Cistus creticus L., C.salvîifolius L., Tribulus terrestris L., Ferulago sylvatica (Besser) Reichb., Opopanax hispidus (Friv.) Gris., Cnicus benedictus L. vax.kotschyi Boiss., Teucrium chctmaedrys L. subsp. lydium O.Schwarz, Aristolochia pallida Willd., Ruscus aculeatus L. var. aculeatus and Asphodelus aestivus Brot. Their external morphological characteristics and anatomical properties of the parts used are examined. Information about local names, habit, altitude and uses with their photographs and anatomical characteristics with the drawings and microphotographs are given. How to differentiate anatomically the roots of two species (Ferulago sylvatica, Opopanax hispidus) that are used for the same medicinal purpose and known as the same vernacular name is determined. The vernacular names of 57 taxa and medicinal uses of 38 taxa which are used mainly stomachic, antihemoroidal and analgesic, have been provided. Additionally, usage of 10 taxa as herbal tea, 6 taxa as food and 3 taxa as dye have been reported. New usage, using new parts of the plants, of Cistus creticus, C.salviifolius, Ferulago sylvatica, Opopanax hispidus, Aristolochia pallida and Ruscus aculeatus is reported from this region for the first time. -75-