Aminoglutetimidin dansil klorür ile yüksek basınçlı sıvı kromatografik-fluorometrik miktar tayini
High performance liquid chromatographic-fluorometric determination of aminoglutethimide with dansyl chloride
- Tez No: 48824
- Danışmanlar: PROF.DR. SUMRU ÖZKIRIMLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
-49- 6. ÖZET Andnoglutetimid(Orimeten tablet) (AG) günümüzde post-menopozal veya ovarektcmi geçirmiş hastaların ilerlemiş meme kanserinde, ilerlemiş prostat kanserinin palyatif tedavisinde, adrenal tümörlere bağlı Cushing sendrcmu, adrenal hiperplazi, ektopik ACTH sendramu ve hiperaldosteronizm tedavisinde kullanılan önemli bir ilaçtır. Dansil klorür (DNS-C1) primer ve sekonder aminlerle alkali ortamda kolaylıkla reaksiyon vererek fluoresan özellikli türevler oluşturur. Bu reaksiyondan yararlanılarak, çalışmanın birinci bölümünde AG'nin aromatik primer amin grubu sodyum bikarbonatlı ortamda DNS-C1 ile reaksiyona sokulmuş ve fluoresan özellikli AG-DNS türevi sentez edilmiştir. Elde edilen türev (AG-DNS) 'in yapısı UV, İR, ^-NMR, Cp-NMR spektrumları ve elemantel analiz yardımıyla aydınlatılmıştı r. İkinci bölümde AG-DNS türevinin oluşumuna pH, temparatür, reaksiyon süresi ve belirteç miktarının etkisi incelenmiştir. Yapılan incelemeler sonunda AG ile DNS-C1 arasındaki reaksiyonun 0.0 İM NaHC03 ile, oda temparatüründe, DNS-C1/AG mol oranı 8 kat olması halinde ve 60 dakika içinde kantitatif olarak yürüdüğü saptanmıştır. Uygun çalışma koşulları saptandıktan sonra AG-DNS türevinin ters faz HPLC yöntemiyle miktar tayini yapılmıştır. Bu koşullarda hazırlanan türev fi-bondapak Cıs kolona enjekte edilmiştir. Uygun ayırmayı saptamak için çeşitli çözücü karışımları kullanılmış ve en uygun ayırmayı Asetonitril-Su(56:44) oranının sağladığı saptanmıştır. Yüksek basınçlı sıvı kraraatografik yöntem Orimeten tabletlere de uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlar literatürdeki kıyas yöntemi ile ortalamalar yönünden wt“ testi, standard sapmalar yönünden ise ”F" testi ile kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
-50- 7. SUMMARY Aminoglutethiitu.de is a drug which is used for the treatment of;. Breast cancer in postmenopausal women or patients who have had ovariectomy,. Advanced prostate cancer,. Cushing's syndrome related to adrenal tumors,. Adrenal hyperplasia,. Ectopic ACTH syndrome and,. Hype raldoste rani situ Dansyl chloride (DNS -CI) easily reacts with primary and secondary amines and forms fluorescent derivatives under alkaline conditions. Employing this reaction, in the first part of this study AG was reacted with DNS-C1 in the presence of NaHC03 to furnish AG-DNS, the fluorescent derivative. The structure of the derivative so obtained was elucidated by UV, IR, % and C0 NMR spectroscopy and elemental analysis. In the second part, effect of pH, temperature, time of reaction and amount of reagent on the formation of the derivative was investigated. The results showed that the derivative was formed quantitatively in 1 hour at roam temperature in the presence of 0.01M NaHC03 and 8 fold excess DNS-C1. After the investigation of optimum reaction conditions, a reversed phase high performance liquid chromatographic assay with fluorescence detection was performed. The derivative which is obtained as above was injected onto a fi-bondapak Cis column. To achieve optimum separation, different solvent systems were tried and optimum separation was achieved with a mobile phase consisting of acetonitrile-wa ter (56:44). High performance liquid chromatographic procedure was also applied to aminoglutethimide tablets. The proposed and the literature methods were compared using student's t test of significance and F test of of significance.