Kuru üzüme uygulanan biyolojik kökenli preparatların Plodia interpunctella Hübner (Lepidoptera:Pyralidae) (kuru meyve güvesi) üzerine etkinliklerinin araştırılması
Investigations on the effectiveness of biological pesticides on dry grapes against Plodia interpunctella Hübner (Lepidoptera:Pyralidae) (Indian meal moth)
  1. Tez No: 488274
  2. Yazar: EŞREF EĞRİDAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERİT TURANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada depolanmış kuru üzümlerde ekonomik anlamda önemli zararlara neden olan Plodia interpunctella Hübner (Lepidoptera: Pyralidae) (Kuru meyve güvesi) ile mücadelede ülkemizde henüz ruhsatı olmayan azadirachtin, Bacillus thuringiensis var. kurstaki ve spinosad esaslı biyolojik preparatların etkinlikleri araştırılmıştır. Denemelerde kullanılacak kuru meyve güvesi larvalarının üretimi ve uygulamalar 29±1°C sıcaklık ve % 60±10 orantılı nem koşullarının sağlandığı kontrollü iklim odalarında gerçekleştirilmiştir. Biyolojik preparatlar, sergi usulü yere serilen kuru üzüm taneleri üzerine Lepidoptera takımına bağlı diğer zararlı türlerde ruhsatlı olduğu dozlar esas alınarak yarım doz, tavsiye edilen doz ve iki kat doz uygulaması yapılmıştır. Kontrol grubunda ise sadece saf su uygulanmıştır. Uygulama yapılan kuru üzümler daha sonra plastik kavanozlara aktarılmış ve her kavanoza 20 adet gelecek şekilde zararlının 3. dönem larvaları (8-10 günlük) ile ayrı ayrı bulaştırılmıştır. Biyolojik preparatların etkinliklerini saptamak amacıyla larva kontrolleri bulaştırmayı takiben uygulamalardan 7, 14, 21 ve 28 gün sonra yapılmıştır. Her örnekleme döneminde saptanan ölü-canlı larva sayıları kaydedilerek bulaşma oranları Abbott formülü [%etki= (ilaçsızda canlı-ilaçlıda canlı / ilaçsızda canlı) x100] ile değerlendirilmiş, ilaçların değişik sürelerde etkileri bulunmuş ve deneme sonucunda elde edilen veriler tek yönlü varyans analizi (Oneway Anova) ve Duncan testi ile SPSS programında değerlendirilmiştir. Sayımları tamamlanan örnekler 4 ay süreyle iklim odalarında saklanarak, dışarıdan bulaşma veya subletal bir etki olup olmadığı kontrol edilmiştir. Deneme sonuçlarına göre Spinosad 480 g/l, Bacillus thuringiensis var. kurstaki, SA-11 ırkı ve Spinosad 240 g/l olan aktif maddelerin etkinlilikleri birbirine yakın bulunmuştur. Diğerlerine göre daha az etkili olan preparat Azadirachtin 0,3 g/l olmuştur. Preparatların etkinlilik durumuna göre sıralanacak olursa; Spinosad 480 g/l (%100), Bacillus thuringiensis var. kurstaki SA-11 ırkı (%99,55), Spinosad 240 g/l (%98,85), Bacillus thuringiensis subsp. kurstaki ABTS-351 ırkı (%96,65) ve Azadirachtin 0,3 g/l (%89,80)'dir.
Özet (Çeviri)
In this study, we was investigate the effectiveness of biological pesticides, as azadirachtin, Bacillus thuringiensis var. kurstaki and spinosad based, which are not registered in Turkey against Plodia interpunctella Hübner (Lepidoptera: Pyralidae) (Indian meal moth) causing significant economic losses in dried grape. Rearing of Indian meal moth larvae used in studies and experiments were carried out in controlled conditions in climatic rooms at 29 ± 1°C 60±10%R.H. Biological pesticides were applied on grapes on plane surface at the rate of half dose, recommended dose and double dose depending on at recommendation for some other Lepidopteran pests. Distilled water applied on control groups. The treated grapes were dried on the filter paper and then transfered to plastic jars and each jar infested with 20 larvae which is 3. instar (8-10 days old) of the pest. In order to determine the effectiveness of the biological preparats, data were collected 7, 14, 21 and 28 days after infestation of larvae. The number of dead-living larvae determined in each sampling period were recorded and the contamination rates were evaluated with the Abbott formula [%effect= (untreated living-treated living/ untreated living) x 100]. The treatments were found to have effect at different periods and the data obtained were evaluated using SPSS software program with Oneway Anova analysis of variance and duncan's test. The samples, which completed counts were kept in the climate rooms for 4 months for checking the subletal effect and external infestation if any. According to results of experiment, the effectiveness of treatments having active ingredients Spinosad 480 g/l, Bacillus thuringiensis var. kurstaki SA-11 strain and spinosad 240 g/l were found close to each other. Azadirachtin 0,3 g/l was found less effective preparat compared to other treatments. The percent effectiveness of the preparats determined were Spinosad 480 g/l (100%), Bacillus thuringiensis var. kurstaki SA-11 strain (99.55%), Spinosad 240 g/l (98.85%), Bacillus thuringiensis subsp. kurstaki ABTS-351 strain (96,65%) and Azadirachtin 0.3 g/l (89.80%).