Bakır filamentlerin elektromanyetik koruyucu tekstillerde kullanılabilirliğinin araştırılması
Researching of copper filaments availabilities on electromagnetic shielding textiles
- Tez No: 488321
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN KADOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada, elektromanyetik dalgalara karşı koruma sağlayabilecek tekstil materyalleri geliştirilip, çeşitli kullanım alanları araştırılmıştır. Bu amaçla, öz kısmında iki farklı çap kalınlığında bakır filament, manto kısmında pamuk lifleri kullanılarak, özlü iplik üretimi yapılmıştır. Üretilen iletken özlü iplikler, atkı ipliği olarak 5 farklı sıklıkta kumaşa entegre edilmiştir. Kumaşların ekranlama etkinliği ölçümleri TS EN 50147-1 standardına göre, 1GHz- 6GHz frekans aralığında gerçekleştirilmiştir. Öz inceliği, atkı sıklığı, frekans, kumaş kalınlığı, gramaj ve hava geçirgenliğinin kumaşların ekranlama etkinliği üzerine etkileri araştırılmıştır. Çalışma sonuçları, gerekli Excel tabloları, grafikleri ve SPSS istatistik programı kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, textile materials were developed so as to protect from electromagnetic waves and their usage areas were investigated. For this purpose, Cu/Co core yarns were produced by using copper filaments of two different diameters as core material and cotton as sheath material. Conductive Cu/Co yarns were integrated in to the fabric structure in the weft direction with 5 different weft densities. According to the TS EN 50147-1 standard, the shielding effectiveness of these fabrics was measured in the frequency range 1GHz – 6GHz. The effects of fineness of the core filament, weft density, wave frequency, thickness, basis weight and air permability on the electromagnetic shielding effectiveness of fabrics were investigated. The results were analyzed by using Excel tables, diagrams and SPSS statistic software.