Kompakt eğirme prensibiyle üretilen pamuk ipliklerinde iplik özellikleri ile lif özellikleri arasındaki ilişkinin fonksiyonel olarak tahminlenmesi üzerine bir araştırma
An investigation about estimating the functional relationship of compact-spun cotton yarn properties and fiber propeties
  1. Tez No: 488320
  2. Yazar: MEMİK BÜNYAMİN ÜZÜMCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN KADOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Son yıllarda, tekstil sektörünün gelişen teknolojiye ayak uydurmak ve artan müşteri beklentilerini karşılamak adına yeni yatırımlar yapması gerekliliği doğmuştur. Bunun yanı sıra, hammadde ve enerji gibi maliyet kalemlerindeki dalgalanmalar üreticileri sistemlerini geliştirmeye, ürünlerine katma değer katmaya ve bir yandan da randımanları arttırarak oluşan durumu kompanse etmek için çalışmaya zorlamaktadır. İplik sektöründe de geçerli olan bu durum nedeniyle üreticiler ya yeni makine yatırımlarının pahalılığından dolayı makinelerini modernize eden sistemlere, ya da son ürünün özelliklerini arttıran ve/veya yüksek üretim hızları ve düşük maliyet avantajları sağlayan yeni eğirme sistemlerine yöneltmektedir. Bu çalışmada ölçülebilen bazı pamuk lifi özelliklerinden yararlanarak bu liflerden üretilen kompakt ipliklerin özelliklerinin belirlenmesine çalışılmıştır. Bu amaçla, Ne 1,3 numarada fitil kullanılarak 4 farklı iplik numarasında (Ne 40, Ne 50, Ne 60 ve Ne 70) ve Ne 2,0 fitil kullanılarak 6 farklı iplik numarasında (Ne 40, Ne 50, Ne 60, Ne 70, Ne 80 ve Ne 90) iplikler 3 farklı büküm katsayısıyla (αe 3.8, αe 4.3 ve αe 4.8) üretilmişlerdir. Bu ipliklere yapılan testler sonucunda elde edilen bulgular ile HVI ve AFIS ile elde edilen lif özellikleri istatistiksel yöntemler kullanılarak analiz edilmiş ve iplik özelliklerinin tahminlenmesine yarayacak denklemler geliştirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, awareness of following technology has risen and new investment in these technologies in order to meet the expectations of customers became a necessity. On the other hand, costs of raw material, energy and etc. forced producers to improve their systems, add value to their products and optimize their process efficiency. This situation is a fact for yarn producers, too. For this reason, they tend to modernize their systems and/or tend to new spinning systems which allow lower costs and higher production. In this study, the main goal is to estimate compact-spun yarn properties by using fiber properties. In order to achieve this, yarns with 4 different yarn counts (Ne 40, Ne 50, Ne 60 ve Ne 70) from Ne 1,3 rovings and yarns with 6 different yarn counts (Ne 40, Ne 50, Ne 60, Ne 70, Ne 80 ve Ne 90) by using Ne 2,0 rovings were produced. All yarns were produced with 3 different twist coefficient which were αe 3.8, αe 4.3 ve αe 4.8. Fiber properties (gathered by using HVI and AFIS) were analyzed and equations which allow us to estimate yarn properties were created.