Arıtma çamuru indikatör mikroorganızmalarının mera toprağındaki gideriminin araştırılması
Removal of indicator microorganisms in pastures after biosolid application
- Tez No: 488426
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLGÜN DEDE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tezde, evsel nitelikli arıtma çamurlarının nihai bertaraf olarak mera ıslahında değerlendirilmesi hedeflenerek mikrobiyal açıdan risk değerlendirmesi kış aylarında gerçekleştirilmiş, fekal orjinli bakteri popülasyonunun zamana bağlı değişimi incelenmiştir. Bu bağlamda ot veriminin azaldığı kış ayları başında (Aralık) 6 aylık bir periyotta (Aralık-Ocak-Şubat-Mart-Nisan-Mayıs) mera toprağındaki mevcut mikroorganizmaların, çamur bünyesindeki fekal orjinli mikroorganizmalar ile rekabete girerek onları giderim mekanizmaları incelenmiştir. Daha sonrasında bahar aylarında yağışların başlamasıyla arıtma çamuru bünyesindeki organik maddenin parçalanması gerçekleşmiş ve düşük salınım özelliği sayesinde de verimde süreklilik sağlanmıştır. Bu sayede uygulanan arıtma çamurunun herhangi bir çevresel risk oluşturup oluşturmadığı saptanmış, arıtma çamurlarının güvenli bir şekilde bertaraflarının sağlanmasına ilaveten ticari gübrelere olan ihtiyaç azalmış, atık olarak nitelenen çamurlara ekolojik bertaraf yöntemi bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis will also examine the time-dependent variation of fecal-originated bacterial populations, which will be carried out during the winter months in microbial risk assessment, aimed at assessing biosolids as final disposal at pasture improvement. In this context, the current microorganisms in pasture land will be examined at the beginning of winter month (December) during 6 months period (December-January-February-March-April-May). Later in spring, the precipitation will start to break down the organic matter in the treatment mud and the continuous release will be ensured thanks to the low release properties. In this regard, there will be a method of ecological disposal of the biosolids which are defined as waste, in order to determine whether the biosolids applied to the treatment sludge creates any environmental risks, to safely dispose of the biosolids in addition to reducing the need for commercial fertilizer.