Solarizasyon uygulamasının arıtma çamuru kompostlarında indikatör mikroorganizma giderimine etkisi
The effect of solarization application on indicator microorganism removal in sewage sludge composts
- Tez No: 561259
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİM ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Kanalizasyon çamuru kompostunda belirlenen stabilizasyon standartlarını sağlamak için kullanılan solarizasyon işleminin patojen mikroorganizmaların giderimi üzerindeki performansı araştırıldı. Çamur kompostunda solarizasyon uygulaması ile patojen mikroorganizma giderimi verimliliğinin değerlendirilmesinde gösterge mikroorganizmalar olarak, Escherichia coli, thermotolerant koliformlar, Clostridium ve Enterococci seçilmiştir. Kontrol işlemi oda sıcaklığında (25 ± 2 ° C) laboratuvar koşullarında gerçekleştirildi. Solarizasyon işlemi için gerekli olan ultraviyole radyasyonu doğrudan güneş tarafından sağlandı. Sonuçlar, solarizasyonun 5cm kompost derinliğinde, çamur kompost sıcaklığının maksimum 65 ° C'ye artırdığını göstermiştir. Solarizasyon işlemine maruz kalan indikatör mikroorganizmaların inaktivasyon oranları, tedavi olmayan indikatör mikroorganizmalara göre önemli ölçüde daha yüksek kaydedildi. İndikatör mikrobiyal ajanlar arasında E. coli en duyarlı mikroorganizma olarak bulundu. 6 günlük solarizasyon işleminden sonra 4 log CFU g-1'den saptanamayan seviyelere düşürüldü. Bununla birlikte, bu bakteri içindeki solarize edilmemiş grubun indirgeme oranının, tüm deney periyodunun 15 günü içinde 1 log'dan daha düşük olduğu tespit edildi. Solarize edilmiş kompost için, Enterococci'nin canlılığı 6 gün içinde 2.31 log CFUg-1 ile 1.80 log CFU g-1 arasında değişmiştir ve 12 gün güneş uygulamasından sonra tespit sınırının (2 × 101 CFU) altına düşürülmüştür. Termotolerant koliformların ve Enterokokların azalma oranları yavaştı (sırasıyla kmax = 3.22 ve 3.27 gün-1), ancak 12-15 gün içinde tespit sınırının altına düşürüldü. İnaktivasyon eğrileri, Clostridium'un diğer indikatör mikroorganizma türleriyle karşılaştırıldığında solarizasyon tarafından sağlanan ısıya daha fazla direnç gösterdiğini gösterdi. Solarize edilmiş Clostridium indirgemesi 3-log olarak belirlenirken, unsolarization işlemi 0.7-log indirgemesi sağlamıştır. Bu çalışmanın bulguları, solarizasyon işlemi tarafından oluşturulan sıcaklık profilinin, iki hafta içinde istenen standartları elde etmek için çeşitli mikrobiyal patojenlerin ortadan kaldırılması veya etkisiz hale getirilmesi için yeterli olduğunu açıkça desteklemiştir.
Özet (Çeviri)
Performance of the solarization process on inactivation of pathogenic bacteria was explored to provide the sanitization standards set for the sewage sludge compost. For evaluation of the microbiological quality of sludge compost and the sanitation efficiency of solar application, Escherichia coli, thermotolerant coliforms, Clostridium, and Enterococci were selected as the indicator microorganisms. Unsolarized (control) treatment was conducted at room temperature (25 ± 2°C) in laboratory conditions. Solarization treatment was performed under heating conditions, where the sufficient ultraviolet radiation was directly provided by sun. The results indicated that solarization remarkably increased the temperature of sludge compost to maximum 65°C at 5 cm of compost depth. The inactivation rates of indicator microorganisms exposed to the solarization treatment were recorded significantly higher than the unsolarized treatment. Among the indicator microbial agents, E. Coli was found as the most susceptible microorganism and lowered from 4 log CFU g-1 to undetectable levels after 6 days of solarization process. However, the reduction rate of the unsolarized group of this bacteria was determined to be less than the 1 log within 15 days of the entire experimental period. For the solarized compost, the viability of Enterococci ranged from 2.31 log CFU g-1 to 1.80 log CFU g-1 within 6 days and reduced to below the detection limit (2 × 101 cells as CFU) after 12 days of solar application. The reduction rates of thermotolerant coliforms and Enterococci were slow (kmax= 3.22 and 3.27 day-1, respectively), but they were reduced to below the detection limit within 12–15 days. The inactivation curves demonstrated that Clostridium showed more resistance to heat provided by solarization compared with other indicator microorganism species. The Clostridium reduction in solarized treatment was determined as 3-log, while the unsolarization treatment provided 0.7-log reduction. Findings of this study clearly corroborated that the temperature profile generated by the solarization process was adequate for elimination and/or inactivation of various microbial pathogens to achieve the desired standards within two weeks.