200kWp kurulu güçteki lebit enerji güneş santralinin PVSYST ile tasarımı ve üretim değerleri ile simulasyon değerlerinin karşılaştırılması
Design of 200kWp lebit energy solar power plant with pPVSYST and comparison of production values and simulation values
  1. Tez No: 488428
  2. Yazar: HAMİT KÜRŞAT DEMİRYÜREK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR ARİFOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada, PVsyst V6.67-TRİAL programı ile şebekeye bağlı PV sisteminin tasarımı yapılarak, gerçek üretim değerleri ile simülasyon değerlerinin karşılaştırılması amaçlandı. PVsyst V6.67-TRİAL programı ile aylık ve yıllık radyasyon miktarı, aylık ve yıllık üretim verileri, PV sisteme ait kayıplar (termal kaybı, kablolama kaybı, gölgeleme kaybı, uyumsuzluk kaybı, tozlanma ve karlanma kaybı, panel kaybı, inverter kaybı vb.) ve performans verileri elde edildi. Geniş bir seçim yelpazesine sahip olan program ayrıca bölge seçimi, panel, inverter tasarımı imkânları da sunmaktadır. Bu amaçlar doğrultusunda, 200kWp kurulu güce sahip, Lebit Enerji güneş santraline ait bilgiler, PVsyst V6.67-TRİAL programına aktarıldı ve simüle edilerek, gerçek üretim verileri ile simülasyon verileri karşılaştırıldı. Simülasyon sonucunda elde edilen rapor ile sisteme ait kayıplar (termal kaybı, kablolama kaybı, gölgeleme kaybı, uyumsuzluk kaybı, tozlanma ve karlanma kaybı, panel kaybı, inverter kaybı vb.) analiz edildi. Yapılan analizde, simülasyon sonuçları ile gerçek üretim değerleri arasında yaklaşık % 0.56' lık bir fark olduğu görüldü. Bu sonuç, tasarım aşamasında olan PV sistemleri için, yapılan fizibilite çalışmalarına büyük katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, Lebit Energy on-grid PV system was designed and a comparison of actual production values and simulation values was purposed. Amount of monthly and yearly radiation, monthly and yearly production value, system losses (temperature and wind loss, cable loss, shading loss, loss of incompatibility, loss of dust, loss of snow, panel loss), and performance criteria were obtained with PVsyst V6.67-TRİAL program. Also program give chance to inverter design and many geographical site choice with multiple design selection. For the purposes, actual production values and simulation values were compared with using the datas of 200kWp Lebit Enerji solar power plant, which was transferred and simulated to PVsyst V6.67-TRIAL program. Systematic losses (temperature and wind loss, cable loss, shading loss, loss of incompatibility, loss of dust and snow, loss of panel, loss of inverter, etc.) were analyzed by the report obtained as a result of the simulation.In the analysis shows that, there is a difference about % 0.56 between the simulation results and the actual production values. This will provide big convenience for feasibility studies pf PV systems that are in the design step.