Güneş enerji santrallerinde iklim verilerine göre performans tahmini için regresyon analizi
Regression analysis for performance prediction according to climate data in solar power plants
- Tez No: 804314
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERHAN BERGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yenilenebilir Enerji ve Uygulamaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Güneş enerji santrallerinin verimliliğini arttırmak maksadıyla panel teknolojisinin geliştirilmesi, uygun lokasyonların belirlenmesi ve iklim koşullarının analiz edilmesi noktasında birçok çalışma yapılmaktadır. Bu çalışmada Amasya Üniversitesi İpekköy yerleşkesinde kurulu 200kW güneş enerji santralinin çıkış gücü tahmin edilmiştir. İklim verilerine bağlı olarak üretilen gücü tahmin etmek için farklı yöntemler kullanılmış, yöntemlerin başarımları karşılaştırılmıştır. Tezde tahmin yöntemi olarak Doğrusal Regresyon, Karar Ağaçları Regresyonu ve Gauss Süreç Regresyonu kullanılmıştır. 5 ve 10 katlamalı çapraz doğrulama kullanılarak gerçekleştirilen analizlerin sonuçları karşılaştırılmıştır. En yüksek başarım Gauss Süreç Regresyonu ile elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In order to increase the efficiency of solar power plants, many studies are carried out to develop panel technology, determine suitable locations and analyze climate conditions. In this study, the output power of the 200kW solar power plant installed in Amasya University İpekköy Campus was estimated. Different methods were used to estimate the power produced depending on the climate data, and the performances of the methods were compared. Linear Regression, Decision Tree Regression and Gaussian Process Regression were used as estimation methods in the thesis. Results of analyzes performed using 5 and 10 fold cross validation were compared. The highest performance was obtained with Gaussian Process Regression.