Analyzing the transportation of dangerous goods by road based on the ADR
Karayolu tehlikeli madde taşımacılığının ADR kapsamında incelenmesi
- Tez No: 488519
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜCEL ÖZTÜRKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Günümüzde, sanayinin gelişmesiyle ve globalleşmeyle birlikte, tehlikeli maddelerin kullanılması konusunda duyulan ihtiyaç artmış; bu maddelerin bir yerden başka bir yere taşımacılığı ve ulaştırılması mühim bir gereklilik haline gelmiştir. Tehlikeli madde taşımacılığı, insan yaşamının güvenliği açısından üzerine düşülmesi gereken ve beraberinde alanında uzmanlığı gerektiren önemli bir konudur. Tehlikeli madde lojistiği sırasında meydana gelebilecek riskleri minimize etmek, tehlikeleri ve zararları önlemek amacıyla, dünya genelinde standardize edilmiş ve sistematik hale getirilmiş bir bütün olarak gerçekleştirilmesine olanak tanıyan düzenlemeler sunulmuştur. Bu düzenlemeler içinde, karayolu taşımacılığı sürecinde gereken kuralları ortaya koyan düzenleme ADR konvansiyonudur. ADR Anlaşması ile tehlikeli madde taşımacılığında değişiklikler meydana gelmiştir ve bu sürecin analiz edilmesi gerekmektedir. Bu çalışma, tehlikeli maddelerin karayolu ile taşımacılığını Avrupa Anlaşması kapsamında incelemektedir. Çalışmanın uygulama kısmında gerçek bir tehlikeli madde taşımacılığı süreci incelenmiş; uluslararası mevzuatların doğru uygulanıp uygulanmadığı analiz edilmiştir. Son olarak da tehlikeli madde taşımacılığında risk değerlendirmedeki belirleyici faktörler ortaya konmuş, çeşitli hesaplamalar yapılarak bir model sunulmuştur. Bu şekilde sektörde tehlikeli madde taşımacılığında en önemli kısımlardan biri olan süreç denetleme ve risk analizinin kolaylaştırılması ve iyileştirilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, with the development of the industry and globalization, the need for the use of hazardous materials has increased; transporting and transporting these materials from one place to another has become an important requirement. The transport of dangerous substances is an important issue that needs to be emphasized and requires expertise in terms of the safety of human life. In order to minimize the risks that may arise during the logistics of hazardous materials and to prevent damages and hazards, regulations have been introduced that enable them to be realized in a standardized and systematic whole world. Among these arrangements, ADR is the convention that sets out the rules required in the road transport process. With the ADR Agreement, the transportation of dangerous goods has changed and it is required to analyze this process. This study analyzes the transport of dangerous goods by road within the context of the European Agreement. In the practice part of the study, a real process of hazardous material transportation was examined; it has been analyzed whether international legislation is applied correctly. Finally, the determinants of risk assessment for hazardous materials transport have been put forward and a model has been improved by making various calculations. In this way, it is aimed to facilitate and improve process monitoring and risk analysis, which is one of the most important parts of hazardous substance transportation in the sector.