Mobil telefon uygulamalarında kişilerin arayüz kullanımının incelenmesi ve bir uygulama tasarımı
The investigation of people's interface usage in mobile phone applications and an application design
  1. Tez No: 488533
  2. Yazar: EMRAH TAŞKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. İSMAİL OKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Communication Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Günümüzde mobil telefonlar, gelişimlerini giderek akıllı mobil telefonlara devretmekte, bilgisayarların işlevlerini de yerine getirmeye başlamaktadırlar. Akıllı telefonların hızlı gelişimi bu telefonlar için geliştirilen mobil uygulamaların önemini arttırmakta olup, hızlı bir şekilde mobil uygulama pazarına girmektedir. Akıllı telefonların teknolojilerinin ve özelliklerinin gelişmesi, mobil uygulama geliştiricileri için farklı tarz ve çeşitlerde uygulamalara olanak sağlamaktadır. Akıllı telefonların gelişmiş özelliklerinden biri olan 'GPS' konum özelliklerini kullanan mobil telefon uygulamaları, kullanıcıları genellikle istedikleri yerlere yönlendirmesi amacı ile kullanılmaktadır. Günümüzdede mobil aygıtlarda kullanılan GPS teknolojisi yardımı ile mobil uygulamalara farklı bir bakış açısı sunulması hedeflemektedir. Uygulama çalışmasının teorik alt yapısı ilk üç bölümde araştırılan literatür taraması sonucunda hazırlanmıştır. Tezin dördüncü bölümünde anlatılan 'Voyager Art and History' mobil uygulamasında alışılagelmiş mobil uygulama yöntemlerinden farklı bir yaklaşım tarzı sergilenerek, akıllı cihaz kullanıcılarının seçtikleri zaman aralığı içerisinde akıllı telefonlarının gezi rotasını otomatik olarak hesaplaması ve ortaya çıkan rotayı mobil uygulama kullanıcıları ile paylaşmayı ve böylelikle alternatif bir kullanıcı deneyimi yaşatmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Today mobile phones have started to fulfill the functions of computer by transferring their progress to smart phones increasingly. The rapid development of smart phones has increased the importance of the applications progressed for them and has entered the mobile application marketing quickly. The progress in smart phones' technology and specification has made it possible for mobile application developers to create different styles and varieties. Mobile applications using GPS location property, which is one of the most developed features of smart phones, have been used to direct the users to desired locations. Today a different perspective is aimed to be presented by the help of GPS technology used in mobile applications. Mobile application has been prepared as the result of literature review of which theoretical infrastructure has been researched in the first three chapters. The 'Voyager Art and History' Application, which is explained in the fourth chapter, tries to calculate the trip route of smart phones automatically in a time interval chosen by the users and prepare the resulting route with smart phone users as an alternative user experience.