Balıkesir il merkezinde yaşayan emekli astsubayların yaşam doyumları ve umutsuzluk düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The analyze of the relationship between life satisfaction and despair hopelessness levels of reti̇red non-commissioned officers living Balikesir province center
- Tez No: 488732
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK ÖZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada Balıkesir İl merkezinde yaşayan emekli astsubayların yaşam doyumları ve umutsuzluk düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlandı. Tanımlayıcı ve kesitsel tipte olan araştırmanın evrenini Balıkesir-Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği'ne (TEMAD) kayıtlı 1211 emekli astsubay oluşturdu (N=1211). Araştırmanın örneklemi ise en küçük örnek sayısı bilinmeyen prevalans %50 alınarak, 0.05 sapma ve %95 güven aralığında 292 astsubaydan oluştu (n=292). Veriler Şubat- Haziran 2016 tarihleri arasında Sosyo-Demografik Bilgi Formu, Yaşam Doyumu Ölçeği ve Beck Umutsuzluk Ölçeği kullanılarak toplandı. Verilerin analizi SPSS 20,0 (Statistical Package Social Sicience) paket programıyla yapıldı. Araştırmaya katılanların yaş ortalaması 55,58±8,37, ortalama emeklilik süreleri 11,74±9,08'dır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the relationship between life satisfaction and despair hopelessness Non Commissioner Officers (NCOs) living in Balikesir city center. The universe of the research which is a descriptive and cross-sectional type is composed of 1211 retired non-commissioned officers (N = 1211) registered with Balikesir-Turkey Pension Association (TEMAD). The sample of the study is consisted of 292 asthmatics (n = 292) with a mean prevalence of 50%, with a mean deviation of 0.05 and a 95% confidence interval. Data were collected between February and June 2016 using the Socio-Demographic Information Form, the Beck despair hopelessness scale and the Life Satisfaction Scale. Analysis of the data was made with SPSS 20.0 (Statistical Package Social Sience) package program. The average age of the participants is 55,58 ± 8,37 and the average retirement period is 11,74 ± 9,08.