Bir kamu hastanesinde iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarının değerlendirilmesi
Evaluation of occupational health and safety practices in a public hospital
  1. Tez No: 488733
  2. Yazar: ARZU BULUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDİNÇ ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Hospitals
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 253
Özet
Hastane çalışanları çalışma ortamından kaynaklanan ciddi risklerle karşı karşıya kalmakta ve bazen de zarar görmektedirler. İş sağlığı ve güvenliği (İSG) uygulamaları ile bu zararlar tamamen önlenebilir veya azaltılabilir. Hastanelerin İSG açısından çok tehlikeli grup içerisinde yer alması dolayısıyla bu alandaki çalışmalara daha fazla önem vermesi ve örgütsel yapısını bu yönde geliştirmesi gereklidir. Bu çalışmada bir kamu hastanesi İSG uygulamaları, çalışanların algı ve farkındalıklarına dayanılarak değerlendirilmek amaçlanmıştır. Araştırma“tanımlayıcı”olarak tasarlanmıştır. Verilerin elde edilmesinde bilimsel kaynaklar taranarak ve uzman görüşü alınarak araştırmacı tarafından hazırlanan anket formu kullanılmıştır. Araştırmaya katılan çalışanlara uygulanan, İSG uygulamaları farkındalık anketi toplam 62 sorudan ve 11 alt boyuttan oluşmaktadır. Araştırmanın kapsamını İstanbul'da Sağlık Bakanlığına bağlı 201 yataklı bir kamu hastanesi çalışanları oluşturmaktadır. Araştırma, Nisan 2017-Haziran 2017 döneminde 541 hastane çalışanı ile gerçekleştirilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel metotların (Ortalama, Standart Sapma, Medyan, Frekans, Oran, Minimum, Maksimum) yanı sıra niceliksel verilerin karşılaştırılmasında Kruskall Whallis ve Man Whitney-U Analizi kullanılmıştır. Çalışanların hastanede İSG kurulu, iş yeri hekimi, iş güvenliği uzmanı, iş yeri hemşiresi ve çalışan temsilcisi bulunmadığı; risk değerlendirmesi ve denetlemelerin yapılmadığı yönünde önemli oranda algı düzeyine sahip oldukları belirlenmiştir. Özellikle ergonomi ve acil durum ekipleri hakkında bilgilendirmeleri yetersiz gördükleri belirlenmiştir. Görev tanımı dışında işler verilmesi gibi psiko-sosyal İSG uygulamalarına ilişkin olumsuz algılar en yüksektir. Daha sonra çalışma ortamı sıcaklık ve nem konforunun, havalandırma ve gürültünün uygun olmadığını düşünenler gelmektedir. Eğitim seviyesi ile kurumda ve meslekte çalışma süresi arttıkça, İSG uygulamalarına ilişkin farkında olma durumunun arttığı, güvenlik birimi çalışanlarının ise toplam İSG uygulamaları farkında olma durumları en yüksek bulunmuştur. Acil durum ekiplerinde görev almanın farkında olma durumunda bir etkisi olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Health-care personnel face great risks at work environment and sometimes they get harmed. With occupational health and safety (OHS) implementations these can be prevented or decreased. Because hospitals are high-risk in terms of OHS they need to emphasize and develop their organizational structure on the matter. In this research, the OHS implementations of a public hospital have been reviewed based on personnel's perception and awareness. The research is designed as a descriptive research. In the obtainment of the data, scientific sources have been scanned and a questionnaire form designed by the researcher, with the support of expert opinion, have been used. The OHS implementations awareness questionnaire consists of 62 questions and 11 facets. The research has been conducted on the personnel of a 201-bed public hospital of the ministry of health in Istanbul. The research was conducted between April 2017 and July 2017 with 541 health-care personnel. In addition to the identifier statistical methods (Average, Standard Deviation, Median, Frequency, Ratio, Minimum, Maximum) used in the evaluation of the data, in the comparison of the quantitative data Kruskall Whallis and Man Whitney-U Analysis have been used. It has been identified that the personnel have an important amount of awareness on that there is no OHS committee, occupational physician, occupational safety specialist, occupational nurse, and personnel representative in the hospital and that risk evaluations and supervisions are not carried out. It has been detected that they find information lacking especially in ergonomics and emergency teams. Like tasking out of job definition, the negative perception in terms of psycho-social OHS implementations are high. Then comes the ones who think that the work environment's temperature and humidity comfort, ventilation and noise is not suitable. As educational level and the work experience in the field raised, the awareness of OHS implementations also raised, and it has been identified that security unit personnel was the most aware of the OHS implementations. It has been also identified that being in emergency teams had no effect on awareness.