Sosyal harcamaların devlet borçlanması üzerindeki etkisi: OECD örneği
Impact of social expenditure on public debt: OECD example
  1. Tez No: 488786
  2. Yazar: ZEKİ KAPLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN DÖKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Kamunun ve toplumun ihtiyaçlarının her geçen gün artması, devlet borçlanmasında artışı beraberinde getirmektedir. Nitekim refah devlet anlayışı gereği gerçekleştirilen sosyal harcamalar kamu harcamalarını arttıran en önemli nedenler arasında yer almaktadır. Kamu harcamaların artması, devletin daha fazla kaynağa ihtiyaç duymasına sebep olmuştur. İşte bu noktada, devletin üstlendiği görevler nedeniyle devlet borçlanma politikaları büyük önem arz etmektedir. Bu çalışmanın amacı, OECD ülkelerinde 1999-2015 yılları arasında kamu borçlanması ile sosyal harcamalar arasındaki ilişkiyi incelemek ve bu ilişki incelendikten sonra ise farklı sosyal harcama kalemlerinin kamu borcuna etkisini ortaya koymaktır. Çalışmanın amacını gerçekleştirilmek için öncelikle hipotezler belirlenmiş sonrasında ise hipotezler panel veri yöntemiyle analiz edilmiştir. Analiz sonuçları genel olarak değerlendirildiğinde, sosyal harcamalarda ortaya çıkacak bir artışın kamu borçlanmasını arttırmakta olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Sosyal güvenlik harcamalarının alt bileşenlerine bakıldığında ise işsizlik harcamalarına yönelik yardımlar ile kamu borçlanması arasında ise negatif bir ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Day by day, increasing the needs of the public and the society brings with it the public debt. As a matter of fact, social expenditure is one of the most important reasons to increase public spending for welfare. Increasing public expenditures has caused the public to need more resources. At this point, the government's debt policies are of great importance. The purpose of this study is to examine the relationship between public borrowing and social expenditures in OECD countries between 1999 and 2015 and then to examine the effect of different social expenditure items on public debt. In this study panel data analysis is used for testing research hypotheses which are made up to attain the aim of the study. Findings Show that an increase on social expenditures has an positive effect on public debt and when analysis of subcompenent of social security expenditures, there is a negative relationship between labor aid expenditure and public debt.