Boşnak Baladlarında Türk Halk Kültürü unsurları
The elements of Turkish Folk Culture in Bosnian Balads
- Tez No: 488824
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bosna Hersek'in 1463 yılındaki Osmanlı fethetmesiyle birlikte Boşnak ve Türk milleti ve devleti arasında kültürel ve sosyal etkileşim başlamıştır. Türk kültürüne ait unsurlar Boşnakların hem günlük yaşantısında hem de edebî türler içerisinde yansımalarını bulmuştur. Türk kültürüne ait halk kültürü unsurları, Bosna-Hersek coğrafyasında görülmeye başlanmış ve Osmanlı toplum hayatı, Boşnak kültüründe derin etkiler bırakmıştır. Baladlar, Boşnak Halk Edebiyatının sevdalinkalarla birlikte en bilinen türlerindendir. Baladlar Balkan coğrafyasında sadece Boşnaklara has bir tür değil, neredeyse tüm Balkan halklarında görülmektedir. Baladlar Boşnakların gelenek-görenek, inanç anlayışlarını yansıtmaktadır. Boşnakların uzun bir dönemi ihtiva eden Osmanlı hakimiyeti dönemi Türk halk kültüründen Boşnak kültürüne, buradan da Boşnak baladlarına yansıtılmıştır. Bu çalışmanın amacı, Türk-Boşnak halk kültürlerinin ortak unsurlarını balad örneklemiyle ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
With the conquest of Bosnia and Herzegovina by Ottoman Empire in 1463, a cultural and social interaction between Bosnian and Turkish nations and communities has begun. The elements of Turkish Folk Culture started to appear and be engraved in Bosnians everyday life and their literature culture. The tradition of Ottoman Empire started to appear in Bosnia and Herzegovina and its life leave a huge amount of traces in the cultural life of Bosnian citizens. Balads with sevdalinkas are the most important elements of Bosnian Anonymus Folk Literature. In Balkan geography balads aren't exclusive just to Bosnians, they appeare in the folk literatures of all Balkan communities. Balads refelect Bosnian traditions and faith perceptions. There are so many similarities between Anatolian Turkish and Balkans Bosnian Folk Culture. The aim of this study is to discuss the joint elements of Turkish-Bosnian folk cultures through samples in balads.